Telefon
WhatsApp
Kalp Sağlığınız İçin Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat!

Dünyada en çok alınan ilaçlar arasında ilk sırada ağrı kesiciler yer alıyor. Baş, diş ya da eklem ağrılarında sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin kalp sağlığı üzerinde ise ciddi yan etkileri olabiliyor. Uzmanlar, ağrı kesici kullanımının kalp sağlığına olumsuz etkilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

 

KALP SAĞLIĞI İÇİN AĞRI KESİCİ VE DOZUNA DİKKAT EDİLMELİ

Ağrı kesiciler, ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Sadece Amerika’da yılda 60 milyon kez reçete edilmiştir. Ancak son yıllarda ağrı kesicilerin yan etkisi olarak ortaya çıkan; kalp krizi riskini artırması, hipertansiyon ve kalp yetersizliğinin tedavi etkinliğini azaltması gibi kalp damar komplikasyonları dikkat çekmektedir. Ağrı kesicilerin birden fazla ilaç çeşidi vardır ve kalp damar sağlığı üzerinde olan olumsuz etkileri ilaçtan ilaca değişkenlik göstermektedir. Özellikle steroid içermeyen ağrı kesicilere dikkat edilmelidir.

Aspirinin kalp sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi olmadığı gibi yıllardır kalp damar hastalıklarında koruyucu olarak kullanılan en seçkin ilaçlardan biridir. Aspirinin kalp krizi riskini en az yüzde 30 azalttığı bilimsel çalışmalarla da ispat edilmiştir. Ancak aspirin dışındaki steroid olmayan ağrı kesicilerde durum kalp damar sağlığı açısından hiç de parlak değildir. Steroid olmayan ağrı kesicilerin gastrointestinal sistem yan etkileri iyi bilinmektedir. Gastrointestinal yan etkiler yönünden daha masum olan seçici COX-2 inhibitörleri içeren yeni jenerasyon ağrı kesiciler reçetelerde sıklıkla yer bulmaya başlamıştır.

 

KALP HASTALARI AĞRI KESİCİ ALIRKEN DOKTORUNA SORMALI

Steroid içermeyen ağrı kesicilerin kullanımında en riskli grup, kadınlar ve öncesinde kalp damar hastalığı olduğu bilinen kişilerdir. Özellikle daha önce kalp krizi geçirmiş, by pass ameliyatı olmuş ve ciddi kalp krizi riski taşıyanlar, ağrı kesicileri mutlaka bir kardiyoloji uzmanı gözetiminde kullanmalıdır. Avrupa İlaç Dairesi (EMA) bu konuda daha da katı davranarak kalp damar hastası olanların bu guruptan her hangi bir ilacı kullanmamalarını belirtmiştir.

 

UZUN SÜRE AĞRI KESİCİ KULLANANLAR KALP KONTROLLERİNİ YAPTIRMALI

Tanısı konulmuş kronik bir hastalık nedeni ile steroid içermeyen ağrı kesicilerinden her hangi birini uzun süre belli dozların üzerinde kullanan kişilerin mutlaka bir kalp kontrolünden geçmesinde fayda vardır. Halihazırda bu gruptan ilaçlar uzun süredir kullanılıyor ve kalp damar sağlığı ilgili durum bilinmiyorsa vakit kaybetmeden bir kardiyoloğa başvurulması, kalp damar sağlığının koruması adına çok önemlidir. 

1000 ADET KARTVİZİT

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!