Telefon
WhatsApp
Cumhuriyetin İlk Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Erkan’ın İsmi Erzincan’da Yaşatılıyor

1936 Berlin Olimpiyatları'nda güreş branşında altın madalya kazanan Yaşar Erkan, olimpiyat şampiyonluğu yaşayan ilk Türk Sporcu olarak tarihe geçti.

 

CUMHURİYETİN İLK OLİMPİYAT ŞAMPİYONU

1912 yılında Erzincan'da dünyaya gelen Yaşar Erkan, 4 yaşındayken ailesiyle İstanbul'a yerleşti  ve Kumkapı Güreş Kulübü'nde güreşle tanıştı.

1933 yılında milli takıma seçilen Erkan, aynı yıl Balkan şampiyonu olma başarısı gösterdi. Balkan Şampiyonası'nda üst üste 3 yıl şampiyonluğa ulaşan Erkan, tarihe geçecek başarısını ise 1936 Berlin Olimpiyatları'nda elde etti.

Berlin 1936'da grekoromen stil 61 kiloda mücadele eden Yaşar Erkan, rakiplerini yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Erkan, böylece ilk olimpiyat şampiyonu Türk sporcu olarak tarihe geçti.

1936 Berlin Olimpiyatları'nda ay-yıldızlığı bayrağı göndere çektirme şerefine ulaşan Erkan, 1940 yılında mindere veda etti.

Türkiye Güreş Milli Takımı'nda antrenör olarak da görev yapan Erkan, 18 Mayıs 1986'da hayatını kaybetti.

Milli güreşçiler, Yaşar Erkan'ın açtığı yoldan ilerliyor. Yaşar Erkan’ın 1936 Berlin Olimpiyatları'nda elde ettiği tarih madalyalardan sonra da Türkiye, olimpiyatlarda en fazla güreş branşında başarılı oldu.

Erzincan'da Fatih Mahallesi'nde Müstakil Atletizm Pisti yanında bulunan  ve 2017 yılında açılışı gerçekleşen 3000 seyirci kapasiteli Merkez Spor Salonun ismi, Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti'ne olimpiyatlarda ilk altın madalya kazandıran sporcu unvanına sahip Erzincanlı milli güreşçi Yaşar Erkan’ın ismi verildi.

1000 ADET KARVİZİT 600 TL

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!