ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
26.05.2018 AK Parti Milletvekili Adaylarına Coşkulu Karşılama     -    26.05.2018  Erzincan'da 3 bin 216 acemi er yemin etti     -    26.05.2018 Diyanet İşleri Başkanlığından Yardım Kampanyası     -    26.05.2018  Gün Yaz Kurslarımız Bu Yılda Devam Edecek     -    26.05.2018 Ahıska Türkleri İŞKUR aracılığıyla işbaşı yaptı     -    26.05.2018 Türk Kızılay'ından 2 Bin Kişiye İftar Sofrası     -    26.05.2018  Kursiyerlere Aile Müessesesinin Önemi Anlatıldı     -    26.05.2018  Erzincan Temiz Olsun Diye Çalışıyorlar     -    26.05.2018 Erzincan'da sağanak     -    26.05.2018 Cami buluşmaları devam ediyor     -    26.05.2018 Yanınızdayız Projesi İle Ev Ziyareti Yapılıyor     -    26.05.2018 Ramazanın En Güzel Geleneği Mukabele     -    25.05.2018 Yüzde 30 Hibe Hayvan Alımları Süresi Başladı     -    25.05.2018 Şireci, den Milletvekili Adaylarına Karşılama Dave     -    25.05.2018 İLAN     -    25.05.2018 Başkan Başsoy, Kesimevi ve Katı Atık Depolama     -    25.05.2018 Harçlıklarıyla Arakan'a yardım ettiler     -    25.05.2018 Kaymakam Özdemir Asker İle İftar Yaptı     -    25.05.2018  MHP Erzincan Milletvekili Aksun'dan Başkan Başsoy     -    25.05.2018 ÂDEM Sergi Açılışı Yapıldı     -    25.05.2018 Kemah'ta Başarılı Öğretmenlere Sertifika Verildi     -    25.05.2018 24Erzincan spor Olağan Kongreye Gidiyor     -    25.05.2018  Kavakyolu ortaokulundan “Tematik Koridor” Çalışma     -    25.05.2018 TYP'den 2 Bin 250 kişi 6 aylık süreyle işe     -    25.05.2018  Kur'an Kursu Talebelerine İftar Yemeği     -    25.05.2018  TÜBİTAK 4006 Projeleri Sergilendi     -    25.05.2018 Uyguladıkları proje ile öğrencileri kaynaştırmayı     -    24.05.2018 Muharrem İnce Erzincan'da Halka Seslendi     -    24.05.2018 Esnaf Odaları Birliğinden Yeniden Yapılandırma Bil     -   
Başbakan Yıldırım Erzincan'da 76 Projenin Açılışı
Başbakan Yıldırım Erzincan'da 76 Projenin Açılışını Gerçekleştirdi
Başbakan Binali Yıldırım Memleketi Erzincan’da yapımı tamamlanan ve toplam bedeli 682 Milyon 941 Bin 155 TL olan 76 Kırsal Kalkınma projelerinin toplu açılış törenine katıldı.
Erzincan Merkez Kapalı Spor salonunda oldukça coşkulu karşılanan Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı 76 projenin toplu açılış töreninde ilk olarak konuşan Erzincan Belediye başkanı Cemalettin Başsoy, Acısını derdini her şeyini yüreğinde hisseden bu şehrin sevinci ile sevine, üzüntüsü ile üzülen, toprağını toprağım diyerek sahiplenen Türkiye’nin medarı iftiharı, gururumuz, Bu toprağın mert ve yiğit evladı Sayın başbakanım memleketine hoş geldin dedi..
Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Keşiş ve Munzur dağlarının arasında düz ovada yüzlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Rüzgârının sert olduğu gibi insanının da mert olduğu kalkınmada tarım ve hayvancılığın Turizmden doğa sporlarına kadar imkan sunup doğudan batıya gidişin eşiği emanetiniz şehrimize hoş geldiniz dedi.
Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz; “ Biz her zaman Erzincan’a duacıyız. Erzincan Senin gönlün şad olsun, dünyada ağzın tat olsun, Erzincan’ın eli kolu bol olsun, dalga, dalga Allah’a yar olsun. Sayın başbakanımızın liderliğinde Allah İçin Türkiye’de çok şeyler yapıldı. Fakat Erzincan’da daha çok şey yapıldı. Bazen Ergan Dağının tepesinde olunca Erzincan’da neler yapıldığınınım büyüklüğünü göremeyebiliriz. Dışarı çıkar, Sivas’tan Bakarsan, Ankara’dan bakarsan Erzincan’ın ne kadar büyüdüğünü ne kadar ileri gittiğini ne kadar çok eser kazandırıldığını görebilirsiniz. Bundan Dolayı sayın başbakanımıza teşekkür ederim dedi.
Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan; “ Aslında uzun bir konuşma yapmak istedim fakat arkadaşlarım o kadar güzel konuştular ki ben sadece kısaca teknik konulara değineceğim. Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın önderliğinde 16 yıllık süreç içerisinde başladığı yer ile bugün geldiği yeri kıyasladığımız da sağlık alanında dünyaya örnek teşkil edecek mesafeler kat ettik. Sadece sağlık değil diğer alanlarda da. Burada bir açılış yapıyoruz. Erzincan’da daha önce açılışını yapamadığımız toplu açılışları yapıyor. Eskiden bir eser defalarca açılırdı. Şimdi ise bitmiş olanların açılışını yapıyoruz. İşlemleri tamamlanmış açılışı bekleyen 84 tane açmamız gerekenler var inşallah seçime kadar bunların açılışını gerçekleştiririz. Türkiye millet iradesi ile buluştuktan sonra ciddi bir şekilde mesafe kat etmeye başladı. Bunun eski sistemle yürümesi verimliliği düşürüyor. Yeni sistemi yine sizler onayladınız hayırlı olsun durmak yok yola devam dedi.
Son olarak Erzincan Merkez Spor salonun da düzenlenen toplu açılış programında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Derdi derdim, sevinci sevincim Erzincan. Nice mezalimi, seferberliği afeti yaşayıp da dimdik ayakta kamış yiğitler diyarı Erzincan diyerek başladığı konuşmasın da, Yarın anneler günü Başta şehit anneleri olmak üzere bütün annelerin Anneler Günü'nü tebrik eden Yıldırım, "Anaların ellerinden öpüyorum. Anne şefkattir, merhamettir. Cennet onların ayakları altındadır." dedi. Başbakan Yıldırım,Haziran'ın, açılan bu yolun uygulamaya geçeceği tarih olduğuna işaret ederek
İnsanı mert, ikimi sert, bereketli topraklarında hayaller kurduğum Erzincan. Derdi derdim, sevinci sevincim Erzincan. Nice mezalimi, seferberliği afeti yaşayıp da dimdik ayakta kamış yiğitler diyarı Erzincan." sözleriyle başladı.
Erzincan'ın bir evladı, bu topraklarda yetişmiş bir siyasetçi olarak hemşerileriyle bir arada olmaktan dolayı gurur duyduğunu  belirten Yıldırım, Erzincanlıların nerede yaşarlarsa yaşasınlar her daim gönüllerinin memleket sevdası ile dolu olduğunu  aktardı.
Başbakan Yıldırım, baba ocağı Erzincan'a müjdelerle geldiğini, hasret gidereceklerini, kalbine ilk aşk ateşinin Erzincan'da düştüğünü vurgulayarak, "Dağlarında mor sümbüllü bağım var, bağlarında üzüm dolu yaprağım var. Dumanlı Yaylası'nda otağım var." diye konuştu.
Başta şehit anneleri olmak üzere bütün annelerin Anneler Günü'nü tebrik eden Yıldırım, "Anaların ellerinden öpüyorum. Anne şefkattir, merhamettir. Cennet onların ayakları altındadır." dedi.
Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta mücadele eden Anagold 24Erzincan spora başarılar dileyen Yıldırım, şunları söyledi: “Son dönemeçteler. İnşallah başarılı olurlar. Şehrimiz marka olacak. Yakında Erzincan'a yakışır bir stadyumun da temelini atacağız. Erzincan, şehrine sahip çıktığın gibi takımına da sahip çıkacaksın değil mi? Bu statları boşuna yapmıyoruz. Gençlerimiz, başarıdan başarıya koşsun diye yapıyoruz. Kayı köyünden çıkan ve memleket aşkıyla yollara düşen bu evladına sahip çıktığınız için sizlere binlerce kez teşekkür ediyorum."
Başbakan Yıldırım, Erzincan ile kalpten kalbe uzanan yollarının olduğunu, Erzincan'ı ihmal etmedikleri gibi Türkiye'yi de ihmal etmediklerini, yeni yatırımların açılışını yaparak Erzincan'ın değerine değer katacaklarını anlatan Yıldırım, "Artık açılışlara yetişemiyoruz. Her tarafta onlarca yüzlerce eser var. Çareyi toplu açılışta bulduk. Toptan açılış yapıyoruz." dedi.
ERZİNCAN 15 TEMMUZ'DA DESTAN YAZDI
Erzincanlıların, "vatanı sevmenin ustası" olduğunu, şehrin bunu İstiklal Savaşı'nda gösterdiğini kaydeden Yıldırım, Erzincan'ın ikinci istiklal mücadelesi 15 Temmuz'da bir kez daha kahramanlık destanı yazdığını anımsattı.
Geçen yıl 16 Nisan'da anayasa değişikliğine ilişkin referandum yapıldığını aktaran Yıldırım, Erzincan'ın, referanduma Türkiye ortalamasının 10 puan üzerinde, yüzde 61 oranla "evet" diyerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yol verdiğini belirtti.
Yıldırım, Erzincan'ın, milletin adamı, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarını hiç yalnız bırakmadığını vurguladı.
16 Nisan'ın aslında kararın verildiği tarih olduğunu bildiren Yıldırım, "Ne karar verdi millet? Dedi ki 'Artık darbelerden bıktık. Bu vesayetten, kumpaslardan bıktık, artık iktidarı, hükümeti, Meclisi kendim belirleyeceğim. Öyle milletvekillerini seç"16 Nisan'da oluşan irade, 24 Haziran'da sandığa yansıyacak ve 24 Haziran'da da milletimiz, ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirecek güçlü iktidarı, sürekli istikrarı sağlayacak hiç yanlış olmamıştır. Milletin kararı başımız gözümüz üzerindedir." İfadelerini kullandı.
AK PARTİ İTTİFAKI MİLLETLE YAPIYOR
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin ittifakına da değinen Yıldırım, konuşmasına şu sözlerle devam etti:"Benzemezler ittifakı kuruldu biliyorsunuz. Benzemezler ittifakı, Cumhur İttifakı'na karşı kuruldu ama Cumhur İttifakı'nın hedefi bellidir; milletin bekasıdır, milletin geleceğidir. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı iç ve dış emperyal güçlere karşı milletin dik ve kararlı duruşudur. Onun için biz ittifakı milletle yapıyoruz. Bölücü FETÖ'cülerin, bölücülerin can simidi gibi sarıldığı benzemezler ittifakı, 24 Haziran'da, 13'üncü seçim zaferimizle bir kez daha hüsrana uğrayacaklardır. Millet bir kez daha ferasetini gösterecek, Erzincan bir kez daha asil duruşunu sergileyecek."
Bugün Erzincan'da yoğun programı olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının devreye alacağı hizmetlere ilişkin programa katılacağını, yarın da Dumanlı Gençlik Şenlikleri'ne katılacağını bildiren Başbakan Yıldırım, "Semiha Hanım da gözümün içine bakıyor, 'Fazla uzadı, artık toparla.' diyor. Biliyorsunuz başbakan da olsanız size bir bakan var. Onun için bugün birlikte doya doya bir Erzincan günü yaşayacağız." dedi.
Erzincan deyince akla cirit ve atçılık geldiğini ve Erzincan'a bir hipodrom yapacaklarını anlatan Başbakan Yıldırım, şu görüşlerini paylaştı:Erzincan'ın hızlı treni de Sivas'tan çıktı, İmranlı'ya kadar geldi. Adım adım geliyor. Birkaç yıl içerisinde inşallah hızlı trenimizi de açmış olacağız. Erzincan'a bugüne kadar 10 milyarlık yatırım yaptık. Bölgesel ve uluslararası sıkıntılara rağmen Türkiye büyüdü, büyümeye devam ediyor. Türkiye ile birlikte Erzincan'da gelişiyor, büyüyor. Göreve geldiğimizde Erzincan'da sadece 14 kilometre bölünmüş yol vardı. O ne demek biliyor musunuz, şehir içi, onun dışında bölünmüş yol yoktu. Ne Erzurum'a ne Sivas'a ne Gümüşhane'ye... Şimdi 350 kilometre bölünmüş yolu var. Erzincan Erzurum yolunun, Sansa deresinin dili olsa da anlatsa, oradaki çileyi, acıları anlatsa. Ama şimdi buradan çıkıyorsunuz, 1 buçuk saat bilemedin 2 saatte Erzincan’dasınız. Ben çocukluğumda babamla birlikte, Erzincan'dan Erzurum'a 7 saatte gelemezdik. İşte medeniyet bu, hizmet bu. Lafla karın doymuyor."
BİZ SÖYLEDİM Mİ YAPARIZ
Muhalefetin "Herkese ev, herkese iş" vaadinde bulunduğunu aktaran Yıldırım, "Siz bunları değil de olabilecekleri söyleyin. Vatandaş olabileceği istiyor. Fark ne, AK Parti söylediğini yapıyor, onun için de millet sorumluluk, görev veriyor. Bazıları da söylüyor ama söylediğiyle kalıyor. Çünkü inandırıcı olmuyor. Millete karşı açık ve dürüst olacağız. Her şeyi vaat edebilirsiniz ama vaat ettiklerinizi yerine getiremezsiniz o zaman millet kendini aldatılmış hisseder. Vaatlerde ölçü kaçmış durumda." diye konuştu.
Rahmetli babaannem  "Üfle evladım üfle, kaval elin, yel Allah'ın." sözüne atıfta bulunan Yıldırım, "Bunların ki de öyle, üflüyorlar. Üflemeye bir ay daha devam edecekler. Millet üfürüğe değil de sonuca bakar. Memleketi nereden aldın, nereye götürdün, nereye götüreceksin, bunu anlatacaksın. Biz vaat verirken, geleceği anlatırken arkamızda dolu dolu geçmişimiz var. Çok şükür alnımız ak." değerlendirmesinde bulundu.
Turna Çayırı Barajı'nın bu sene tamamlanacağının müjdesini veren Yıldırım, Ballı Barajı'nı yapıldığında gövde yüksekliğini 91 metreye çıkaracaklarını, böylece pahalı sulamanın sona ereceğini, normal sulamaya geçileceğini açıkladı.
Erzincan Şeker Fabrikası üzerine kafaları karıştıranlar olduğuna işaret eden Yıldırım, "Erzincan Şeker Fabrikası ile Erzurum Şeker Fabrikasını birleştirdik. İkisi beraber çok daha fazla kapasiteyle çalışacak. Kardeşlerimize, çok daha iş aş kapısı olacak. Orada 6 ay çalışan kardeşlerimizin de 10 ay çalışması için karar verdik, onu da onayladım. Hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.
Yapılan eserlerin Erzincan'a hayırlı olması temennisinde bulunan Yıldırım, emeği geçenlere teşekkür etti. Başbakan Binali Yıldırım, Hacı Ali Akın'ın yaptırdığı bir okulun açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi.
Törende, 682 milyon 941 bin 155 liraya mal olan 76 eserin toplu açılışı yapıldı.
Törende, Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Av. Serkan Bayram, Sivas Milletvekili Habip Soluk, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincanlı bürokratlar ve davetliler katıldı..
Kırsal Kalkınma Projeleri Toplu Açılış Töreni
Başbakan Binali Yıldırım:  "2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde yıllık kişi başı et tüketimi 6,7 kilogramdı. Şimdi 15 kiloyu buldu. Hayvan varlığının artışı ile et tüketimi aynı değil. Et tüketimi artı. Bu neyi gösteriyor? Refahı gösteriyor. Türkiye 3,5 kat büyünce et tüketimi de aynı şekilde 3 kat büyümüş oldu"
"Et ithal eden değil hayvan ihraç eden ülke haline geleceğiz"
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım ve hayvancılığa yönelik desteklemelerine ilişkin, "Bu projeleri yaptığımızda artık et ithal eden değil, hayvan ihraç eden ülke konumuna geleceğiz. Bu projeler hemen netice verecek projeler değil. İnşallah 3sene içerisinde bunları halledeceğiz." dedi.
Bakan Fakıbaba, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Akyazı'daki bir kesimhanede düzenlenen "Erzincan 10 Adet Kırsal Kalkınma Projesi" ile "250 Bin Düve Projesi İlk Teslim Töreni"nde yaptığı konuşmada, kalkınma ve büyümenin kırsalda başladığını söyledi.
Gıdanın ve üretimin kırsalda olduğunu ifade eden Fakıbaba, şöyle konuştu:
"Kırsal kalkınma olmadan, şehirler kalkınamaz ve dolayısıyla ülke kalkınamaz. Verdiğimiz düvelerle kırsalda birçok kişinin hayatı değişiyor, kadınlarımız iş kuruyor, istihdama katkı sağlıyor. Dünyada kırsal kesimin başlıca geçim kaynaklarından birisi tarım ve hayvancılıktır. Bundan dolayı hükümetlerimiz 2002 yılında 1,9 milyar olan tarımsal destekleri 2018'de 15 milyara çıkarmıştır. Yani 7 buçuk kat artmış. Allah'ın izniyle bundan sonra bu desteklerimiz devam edecektir."
- "Ana olmadan dana olmaz, dana olmadan et ve süt olmaz"
Fakıbaba, hayvancılığın tarımsal üretimin olmazsa olmazlarından olduğunu belirterek, hayvancılığın tarımsal üretim açısından sigorta görevi yaptığını dile getirdi.
Her zaman "ana olmadan dana olmaz, dana olmadan et ve süt olmaz" dediklerini anımsatan Fakıbaba, "İşte bu nedenle anayı önemsiyoruz, bu anlamda en önemli desteği anaya ve süt üretimine veriyoruz. Sayın Başbakanımızın 'Buğdayla koyun, gerisi oyun' diye çok önemli bir cümlesi var. Tarım ve hayvancılıkta en çok önem verdiklerimizden biridir buğday ve koyun. Acaba buğdayı ve koyunu nasıl geliştirebiliriz, nasıl arttırabiliriz, bunları nasıl ihraç edebilir duruma gelebiliriz? Geldiğimizden beri bunun üzerinden çalışıyoruz." diye konuştu.
Hayvancılığın öncelikli sektör olarak ele alınması gerektiğini aktaran Fakıbaba, AK Parti hükümetlerinin tarım ve hayvancılığa sahip çıktığını ve büyük önem verdiğini anlattı.
- "425 bin üreticiye 10,7 milyar Türk Lirası faizsiz kredi kullandırdık"
2002 yılından bu yana hayvancılığa olan desteğin 46 kat arttığına dikkati çeken Fakıbaba, konuşmasına şöyle devam etti:
"Son 15 yılda hayvancılığa toplam 25 milyar destek vermişiz. Bugüne kadar 425 bin üreticiye 10,7 milyar Türk Lirası faizsiz kredi kullandırdık. Böylece 2002 yılında büyükbaş hayvan sayımız 10 milyon iken 2017 yılında 16 milyona, küçükbaş hayvan sayımız 32 milyon iken bugün 44 milyona çıktı. Büyükbaş hayvan varlığımızı daha da fazla arttırmayı hedeflediğimiz 250 bin düve projesiyle Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla toplam 50 bin düveyi üreticilerimize üç yıllık dönemde teslim edeceğiz. Proje kapsamında 7 yılda 1,5 milyon damızlık hayvan sayısına ulaşmayı hedefliyoruz."
Fakıbaba, hayvancılıkta anaç sayısını artırarak dana sayısını da arttıracaklarını ifade ederek, yapılan kredi desteklerinin de kırsal kalkınmaya katkı sağlayacağını belirtti.
Ülkede artık besicilikten üreticiliğe geçtiklerini anlatan Fakıbaba, "Bu projeleri yaptığımızda artık et ithal eden değil, hayvan ihraç eden ülke konumuna geleceğiz. Bu projeler hemen netice verecek projeler değil. İnşallah 3 sene içerisinde bunları halledeceğiz." dedi.
Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde yıllık kişi başı et tüketimi 6,7 kilogramdı. Şimdi 15 kiloyu buldu. Hayvan varlığının artışı ile et tüketimi aynı değil. Et tüketimi artı. Bu neyi gösteriyor? Refahı gösteriyor. Türkiye 3,5 kat büyünce et tüketimi de aynı şekilde 3 kat büyümüş oldu." dedi.
Başbakan Yıldırım, Akyazı beldesinde düzenlenen 10 Adet Kırsal Kalkınma Projesi Toplu Açılışı ve 250 bin Düve Projesi İlk Teslim Töreni'nde yaptığı konuşmada, ülkeye bereket saçan çiftçilerle birlikte olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.
Bu topraklardan aldığı değerlerle ülkeye hizmet etmenin huzuruyla çiftçilerin karşısında bulunduğunu  anlatan Yıldırım, öğrendiği vatan sevgisiyle 81 milyon vatandaşa kucak açtığını, hiç kimseyi ayrı gayrı görmediğini, ötekileştirmediğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bütün arkadaşlarıyla Türkiye'yi kalkındırmak için gece gündüz çalıştığını vurgulayan Yıldırım, dertlerinin milletin hayır duasını almak olduğunu aktardı.
- "Ezanımıza, bayrağımıza hep sahip çıktık"
Y ıldırım, "Sizlerin desteği hep bizimle oldu. Gücümüzü de azmimizi de sizlerden aldık. Söz konusu memleket olunca candan yardan geçen can Erzincanlı kardeşlerim, bu süreçte bize verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Bu aziz şehir ve şehrin yiğit evlatları var oldukça birliğimiz dirliğimize kardeşliğimize kimse bir şey yapamaz. Ülkemiz üzerindeki oyunları birlikte bozuk bundan sonra da bozacağız. Ezanımıza, bayrağımıza hep sahip çıktık. Aydınlık yarınlara kararlılıkla birlikte yürüyeceğiz. Siz isteyeceksiniz biz istediklerinizi yapacağız. Bizim siyaset anlayışımıza yön veren sizsiniz. Gücümüz de sizsiniz, işimiz de sizsiniz. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım, Erzincan ilinin Doğu'nun en büyük beyaz et kombinasına sahip olduğunu, bu kombina ile Erzincan'da tavukçuluğun tekrar canlandığını, yeni kümesler açıldığını, bu işten ekmek yiyen kişi sayısının 4 bine yaklaştığını kaydetti.
Tavuk kombinasının yanına bir de kırmızı et kombinası yapacaklarına değinen Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın bunun müjdesini verdiğini aktardı.
- "Yerli ürünlerimizi yerli hayvancılığı geliştirmeyi amaçlıyoruz"
Bakanlığın 500 bin koyun projesini Şırnak'tan, Erzincan'dan da 250 bin düve projesini başlattığına işaret eden Yıldırım, şunları söyledi:
"Türkiye'nin bir sorunu var. Şu anda sorun olarak görüyoruz. Biz et ithalatı yapıyoruz. Niye yapıyoruz? Aslında hayvan varlığımız artmış. Küçükbaş hayvan sayısı 30 milyondan 44 milyona büyükbaş varlığı 10 milyondan 15 milyona çıkmış. Yüzde 50 artmış? Niye ithal ediyoruz. Sebebi basit. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde yıllık kişi başı et tüketimi 6,7 kilogramdı. Şimdi 15 kiloyu buldu. Yani hayvan varlığının artışı ile et tüketimi aynı değil. Et tüketimi artı. Bu neyi gösteriyor? Refahı gösteriyor. Türkiye 3,5 kat büyünce et tüketimi de aynı şekilde 3 kat büyümüş oldu. Hayvancılıktaki artış aynı miktarda olmadığı için bir müddet daha ithalat yapacağız. Bu düve ve koyun projesi, TKDK ve TİGEM'in yaptığı çalışmalarla ithalatı tamamen bitirmeyi, yerli ürünlerimizi yerli hayvancılığı geliştirmeyi amaçlıyoruz."
Dumanlı Gençlik ve Doğa Festivali
 Başbakan Yıldırım:  "İnançla, kararlıkla büyük Türkiye yürüyüşüne devam edeceğiz. Adalet ve özgürlük sevdamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Demokrasimizi, ekonomimizi daha da geliştireceğiz


Haberin Ekleniş Tarihi :15.05.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 38 defa okunmuştur.

Yorumlar

 AK Parti Milletvekili Adaylarına Coşkulu Karşılama
AK Parti Milletvekili Adaylarına Coşkulu Karşılama
  Erzincan'da 3 bin 216 acemi er yemin etti
Erzincan'da 3 bin 216 acemi er yemin etti
 Diyanet İşleri Başkanlığından Yardım Kampanyası
Diyanet İşleri Başkanlığından Yardım Kampanyası
  Gün Yaz Kurslarımız Bu Yılda Devam Edecek
Gün Yaz Kurslarımız Bu Yılda Devam Edecek
 Ahıska Türkleri İŞKUR aracılığıyla işbaşı yaptı
Ahıska Türkleri İŞKUR aracılığıyla işbaşı yaptı
 Türk Kızılay'ından 2 Bin Kişiye İftar Sofrası
Türk Kızılay'ından 2 Bin Kişiye İftar Sofrası
  Kursiyerlere Aile Müessesesinin Önemi Anlatıldı
Kursiyerlere Aile Müessesesinin Önemi Anlatıldı
  Erzincan Temiz Olsun Diye Çalışıyorlar
Erzincan Temiz Olsun Diye Çalışıyorlar

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım