ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
21.04.2018 Kemaliye Şenlikleri ertelendi     -    21.04.2018 Galibiyet İçin Gidiyorlar     -    21.04.2018 Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı     -    21.04.2018 Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı     -    21.04.2018 Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler     -    21.04.2018 Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti"     -    21.04.2018  Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclis     -    21.04.2018 Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor     -    21.04.2018 A Gençler Güreş gurup Müsabakaları Erzincan'da Yap     -    21.04.2018 Afrin şehitlerinin adları ağaçlarda yaşayacak     -    21.04.2018 MÜSİAD Erken Seçim Kararını Olumlu Karşılıyoruz     -    21.04.2018  KYK'lı gençlerde potanın şampiyonları belli oldu     -    21.04.2018 4. Sınıf Öğrencisi Ayşe Nazım Baro Başkanı Oldu     -    20.04.2018  Vali Arslantaş ve Şehit Ailesi Cumhurbaşkanlığınd     -    20.04.2018  Turizm Haftasında 400 Fidanı Toprakla Buluştu     -    20.04.2018  Erzincan Belediyesinden Büyük Vefa     -    20.04.2018 Lideri Yenerek Geleceğiz     -    20.04.2018  Kadına Yönelik Şiddette Sıfır Tolerans     -    20.04.2018  Erzincan merkezli FETÖ/PDY operasyonu     -    20.04.2018 Doğa harikası şelale ile yöresel yemekleri buluştu     -    20.04.2018 Okul Öncesi Yabancı Dil Eğitimi Alıyorlar     -    20.04.2018 Proje Okulunda İlk Kermes     -    20.04.2018  Otomatik Sulama İle Büyük Tasarruf Sağlanıyor     -    20.04.2018  Erzincan'da kaçak keklik avına ceza     -    20.04.2018  Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek     -    20.04.2018 Erzincan'da 58 kaçak göçmen yakalandı     -    20.04.2018 İl Müftülüğünden Çanakkale Gezisi     -    19.04.2018 Türkiye'nin En Özellikli Kaplıcası     -    19.04.2018 Türkiye, 24 Haziran'da Erken Seçime Gidiyor     -   
Atıkları PETDER Toplayacak
Atıkları PETDER Toplayacak
Erzincan Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü tarafından Atık yağların toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesi üzerine bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda atık yağlarını PETDER'e bedelsiz olarak teslim etmek zorunluluğu vardır denildi.
Atık motor yağlarını yetkilendirilmiş firmaya teslim edelim; çevremizi koruyalım sloganı ile Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında PETDER Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık yağ toplama konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluştur.
30.07.208 Tarih ve 26952 Sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren "Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında PETDER Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık yağ toplama konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluştur. İlgili Yönetmelikte atık yağ üreten tüm kurum, kuruluş ve şahıs ticarethanelerinin ürettikleri atık yağlarını PETDER'e bedelsiz olarak teslim etmek zorunluluğu vardır ibaresi yer almaktadır.
Atık yağlar yetkisiz ve lisanssız kişiler tarafından toplanarak merdiven altı tesislerde on numara yağ yapımında kullanıldığı, motorin ve FUEL-OİL gibi yakıtlara karıştırılarak piyasaya- sürüldüğü, bu durumun araçlarda yangına sebep olarak insan hayatını tehlikeye soktuğu, büyük çevre kirliliklerine sebep olduğu ayrıca vergi kaybına yol açarak devletimizin zarara uğratıldığı bilinmektedir. Ayrıca atık motor yağları ve yağ filtrelerinin bazı sanayi esnafı tarafından basit sobalarda yakılarak ısınma amaçlı kullanıldığı bu durumun Erzincan genelinde kış aylarında aşırı derecede hava kirliliğine sebep olduğu bilinmektedir.
Bu amaçla; Erzincan’da atık motor yağları ve yağ filtrelerinin yetkili kuruluşlar tarafından toplanarak bertaraf ’ının sağlanması için atık yağ toplamaya yetkili tek kuruluş olan PETDER ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü,Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar odasının ilgili meslek kuruluşlarına yönelik olarak Erzincan İl Müftülük Konferans salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Atık yağların toplanması, taşınması bertarafının nasıl sağlandığı slayt ve video gösterileri ile katılımcılara anlatılmıştır. Ayrıca merdiven altı tesislerde atık motor yağı ile çeşitli tehlikeli solventlerin karışımı ile piyasada on numara yağ adı ile bilinen kaza anında kolayca yanabilen, hava kirliliğine ve vergi kaybına neden olan stand Erzincan’da faaliyet tüm atık yağ üreten işletmelerin art dışı yakıt haline dönüştürülmektedir. Özellikle kamyon, otobüs gibi dizel araçlarda kullanılan bu yakıt, kaza anında ve çeşitli nedenlerle çok kolay tutuşabilme özelliğinden dolayı ölümle sonuçlanan yangınlara neden olmaktadır. Katılımcılara son yıllarda yaşanan on numara yağdan kaynaklanan araç yangınları ile ilgili görseller içeren sunum yapılmış ve videolar izletilerek konunun önemi vurgulanmıştır.
Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında PETDER’in yetkili olduğu aşağıda bilgileri verilen motor yağlarının bertarafı için PETDER’e teslim edilmesi gerekmektedir. PETDER tarafından Yönetmeliklere uygun lisanslı araçlarla teslim alınan yağlar, lisanslı tesislere taşınarak Atık yağların yeniden rafinasyonu sonucunda baz yağ üretimi,Çimento ve kireç fabrikalarında ek yakıt olarak enerji eldesi, 3.sınıf yağların ise mutlaka Bakanlığımızdan İzin/ Lisans almış Büyük yakma tesislerinde (İzaydaş,ITC) bertarafı ve elektrik enerjisi üretilmesi için yakılması sağlanmaktadır.
Sonuç olarak, çevrenin ve hava kalitesinin korunması için tehlikeli atık niteliğinde olan bu atıkların yetkisiz kişilere satılması, sobalarda yakıt olarak kullanılması, toprağa ve suya dökülmesi Kanunlarımız çerçevesinde yasaktır. Oluşan atık motor yağlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığından tek yetkili olan PETDER’e (Petrol Sanayicileri Derneği) teslim edilmesi, diğer atık yağların ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili toplayıcılara teslimi çevre ve insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Kamuoyunun bilgisine arz olunur” denildi.
Haberin Ekleniş Tarihi :14.04.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 40 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Kemaliye Şenlikleri ertelendi
Kemaliye Şenlikleri ertelendi
 Galibiyet İçin Gidiyorlar
Galibiyet İçin Gidiyorlar
 Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı
Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı
 Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı
Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı
 Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler
Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler
 Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti"
Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti" davasında ara karar
  Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclis
Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclisi seçildi
 Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor
Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım