ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
23.06.2018 Şehit Bayraci son yolculuğuna uğurlandı     -    23.06.2018 Bakan Yılmaz, Hafız Öğrencilerimiz Yeteneklerini K     -    23.06.2018 Erzincan Üniversitesi Yeni Rektörünü Bekliyor     -    23.06.2018 Şehit Bayraci baba ocağına getirildi     -    23.06.2018 Ekşisu Tatilcileri Bekliyor     -    23.06.2018  Ulusal Kalite Etiketi Atölye Çalışması Yapıldı     -    23.06.2018 Yerel Medya Buluşmaları Sivas'ta Yapıldı     -    23.06.2018  İlk kez öz vatanlarında oy kullanacak olmanın     -    23.06.2018  Bağımlılıkla Mücadele toplantısı yapıldı     -    23.06.2018  Kanyonda "paraşütle uçtular"     -    23.06.2018  Yürüyemeyen yavru kedi İstanbul'da şifa bulacak     -    23.06.2018  Kur'an Kursu Öğreticilerine Seminer     -    23.06.2018 24 Erzincan sporda Hareketli Günler     -    23.06.2018  Tüketici güven endeksi 70,3 oldu     -    23.06.2018  Kemahlılar Cantekin İle Devam Dedi     -    22.06.2018 İHALE İLANI     -    22.06.2018  Köylere Sıcak asfalt Çalışmaları Başladı     -    22.06.2018  Tarih kokan müze     -    22.06.2018 İmar Barışı konusunda muhtarlar bilgilendirildi     -    22.06.2018  ortaokul Çağındaki Çocuklar Doğaya Karşı Bilinçle     -    22.06.2018  Milletvekili Adayları muhtarlarla buluştu     -    22.06.2018  Erzincan Çiçeklendiriliyor     -    22.06.2018  Erzincan'da yük treni raydan çıktı     -    22.06.2018 Savan, 31 Temmuz 2018'e Kadar Yapılmalı     -    22.06.2018 Yürekleri Hoplattılar     -    22.06.2018 Yaylada mahsur kalan aracı eşekler kurtardı     -    22.06.2018 Futbolda Alt Yapı Seçmeleri Yapılacak     -    22.06.2018 Erzincan'da sağanak ve dolu etkili oldu     -    22.06.2018 Çift Sıra Araç Parkları Tehlike Saçıyor     -   
Şeker Fabrikası Satışına Büyük Tepki
Şeker Fabrikası Satışına Büyük Tepki
Erzincan şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili tepkiler büyüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba beraberindeki 13 CHP milletvekili ile birlikte Erzincan Şeker Fabrikası önünde düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. 
Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitinde konuşan Ağbaba vatan ve millet için her türlü ittifakta bulunmaktan onur ve mutluluk duyacaklarını belirterek; “Bundan birileri rahatsız olabilir, ittifak konuşuluyor, deniyor ki cumhur ittifakı, iki siyasi parti 2019’daki seçimlerde bir ittifak oluşturma çalışılıyor, bunun adı koltuk ittifakı, ama her gittiğimiz şeker fabrikası önünde bir ittifakta kendinden kuruluyor, bu ittifak koltuk için, makam için değil, bu ittifak vatan için, bu ittifakın adı vatan ittifakı, şeker ittifakı, ekmek ittifakı” dedi..


Erzincan şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili tepkiler büyüyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki göstermek ve özelleştirmenin önüne geçmek amacı ile Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan teşkilatı tarafından Erzincan şeker fabrikası önünde miting düzenlendi. Düzenlenen mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba beraberindeki 13 CHP milletvekili, Saadet Partisi, BB Partisi, İyi Parti temsilcileri, STK’lar, çiftçiler ve fabrika çalışanları katıldı.
Mitingde ilk olarak konuşma yapan CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan; “1956 yılından beri Erzincan’ı ayakta tutan 3, 4 tane fabrikadan birisiydi Şeker Fabrikası. Bundan önce iplik fabrikasının satıda ki gibi 300 çalışan sayısını bine yükselteceğiz dediler, bugün akıbetini görüyorsunuz. Kapısına kilit vurdular depo olarak kullanıyorlar. Tercan ayakkabı fabrikasında şuan atıl durumda. Şimdi sıra çiftçinin umudu olan şeker fabrikasına geldi.” Dedi.

Saadet Partisi Erzincan İl Başkanı Ali Cebeci; “siyasi kimliklerimizi bir tarafa bırakarak Erzincan’ın makus tarihini ya karanlık olarak göreceğiz yada Erzincan’ı onuruna kavuşan bir şehir haline getireceğiz. Fabrikamız kapatılırsa bundan böyle daha çok göç vereceğiz, çiftçimiz gidecek. Bu bölgeye tarımda katkı sağlasın diye, bölge insanı burada yerleşsin diye bu fabrika düşünülerek buraya kurulmuştur. Dolayısı ile 200 bin aileye hitap ediyor. Bu ülke hepimizin, herkes birbirini kucaklama zorundadır çünkü hep birlikte yaşıyoruz” Dedi.  

İyi Partisi Erzincan İl Başkanı Ümit Özker; “bir gece ansızın KHY ile kapısına kilit vurarak Türk Şeker kurumunun kapatılması bu özelleştirme ile bağımsız düşünmede saflık olur. Yıl 2002 şeker tüketimimiz 1 Milyon 850 bin ton, yıl 216 şeker tüketimimiz 2 bin 600 bin tona çıkmış. Şeker tüketimimiz artıyor. Ama hükümetimiz diyişi ile zarar ediyor.” Dedi.

Şeker İş Erzincan İl Başkanı Bülent Bulut; “Erzincan bunu hak etmiyor.1956 yılından bu yana Erzincan’a hizmet eden şeker fabrikasının şöyle özetleyebiliriz. Tarladan başlayan serüven, ırgatından çiftçisinden nakliyecisinden işçisinden köylüsünden kentine Erzincan ekonomisine yılda 100 milyon girdi sağlıyor. Erzincan ekonomisinde dönen sıcak para 400 milyon tl. Bunun 100 milyon tl’sini şeker fabrikası sağlıyor. Nu özelleştirme Erzincan’ın can damarını kesecek. Günlerdir şunu söylüyorlar, şeker fabrikası zarar ediyor. Kesinlikle şeker fabrikaları zarar etmiyor. 2002 yılından bu yana şeker fabrikası hazineden 1 kuruş para almadı. Erzincan torku gibi olmaz. Torku’nun 400 bin ton şeker kotası var. Erzincan’ın 26 bin ton şeker kotası var. Torku’nun 3 bucuk milyon ton pancar kotası var. Erzincan’ın 300 bin ton şeker kotası var. Erzincan’ın her yerini pancar eksek 500 bin ton olmuyor arkadaşlar. Bizi kandırıyorlar. ” Dedi.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ise; “Bizim milletvekillerimiz burada şeker fabrikaları halkındır, satılmayacak dedi. Ne oldu aradan geçti. Niye satılıyor halkın malı. Bu çiftçimiz ne yapacak. Erzincan şeker fabrikası zarar ediyor diyorlar. Varsın etsin devlet sosyaldir. Devlet üreticisinin yanındadır. Bu insanlar ne yapacak üreticimiz ne yapacak düşündüler mi” dedi.
Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitinde konuşan Ağbaba vatan ve millet için her türlü ittifakta bulunmaktan onur ve mutluluk duyacaklarını belirterek; “Bundan birileri rahatsız olabilir, ittifak konuşuluyor, deniyor ki cumhur ittifakı, iki siyasi parti 2019’daki seçimlerde bir ittifak oluşturma çalışılıyor, bunun adı koltuk ittifakı, ama her gittiğimiz şeker fabrikası önünde bir ittifakta kendinden kuruluyor, bu ittifak koltuk için, makam için değil, bu ittifak vatan için, bu ittifakın adı vatan ittifakı, şeker ittifakı, ekmek ittifakı” dedi..

Başbakan Binali Yıldırım’ın şeker fabrikaları ile ilgili açıklamasına değinen Ağbaba; “Şeker fabrikaları özelleşecek ama kapanmayacak. Bende buradan bir çağrı yapıyorum hemşehrinize. Sevgili başbakanınıza bir çağrı yapıyorum. Sayın Başbakan gel birlikte şeker fabrikalarını değil, geçmişte özeleştirilen tüm kurumları gezelim. Gel Etbalığı, TEKEl’i, Sümerbank’ı, yem fabrikalarını gezelim. O özelleştirdiğiniz fabrikaların yerlerinde ne var. Yerlerinde ne var ben söyleyeyim. Ankara Et Balık Kurumu’nun üzerinde kocaman bir AVM var, Adana’da TEKEL fabrikasının üzerinde beton binalar yükseliyor. İstanbul TEKEL Fabrikası’nın üzerinde rezidanslar, karayollarında AVM, Çanakkale TEKEL’de AVM, Malatya TEKEL ve Sümerbank fabrikalarının üzerinde AVM’ler var. Öyle söylendiği gibi hiçbir yerde özelleştirilen, çalışan fabrika yok.
Şeker fabrikalarının zarar ettiği gerekçesiyle satılacağı söylemlerine değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “ Şeker fabrikaları zarar ediyor diyorlar. Burası 10 milyon, toplamda da 31 milyon TL zarar ediyor. Bölsek 80 milyona adam başı 35 kuruş düşer. Buradan çağrı yapsak Türkiye’de millete bileziğini verir, küpesini verir, elindeki servetini verir. Niye bu fabrikalar yabancıya satılmasın diye. Eğer çok zarar ediyorsa bu zararı karşılamaya hazırız. Sen kendi yandaşlarının bir kalemde 450 milyon TL. vergi borcunu siliyorsun, Anadolu insanın emeğini, aşını elinden almak için 28 milyonun, 30 milyonun hesabını yapıyorsun. Yazıklar olsun.. Yazıklar olsun” diye konuştu.Haberin Ekleniş Tarihi :13.03.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 90 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Şehit Bayraci son yolculuğuna uğurlandı
Şehit Bayraci son yolculuğuna uğurlandı
 Bakan Yılmaz, Hafız Öğrencilerimiz Yeteneklerini K
Bakan Yılmaz, Hafız Öğrencilerimiz Yeteneklerini Kaybetmemeli
 Erzincan Üniversitesi Yeni Rektörünü Bekliyor
Erzincan Üniversitesi Yeni Rektörünü Bekliyor
 Şehit Bayraci baba ocağına getirildi
Şehit Bayraci baba ocağına getirildi
 Ekşisu Tatilcileri Bekliyor
Ekşisu Tatilcileri Bekliyor
  Ulusal Kalite Etiketi Atölye Çalışması Yapıldı
Ulusal Kalite Etiketi Atölye Çalışması Yapıldı
 Yerel Medya Buluşmaları Sivas'ta Yapıldı
Yerel Medya Buluşmaları Sivas'ta Yapıldı
  İlk kez öz vatanlarında oy kullanacak olmanın
İlk kez öz vatanlarında oy kullanacak olmanın heyecanını yaşıyorlar

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım