ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
21.04.2018 Kemaliye Şenlikleri ertelendi     -    21.04.2018 Galibiyet İçin Gidiyorlar     -    21.04.2018 Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı     -    21.04.2018 Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı     -    21.04.2018 Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler     -    21.04.2018 Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti"     -    21.04.2018  Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclis     -    21.04.2018 Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor     -    21.04.2018 A Gençler Güreş gurup Müsabakaları Erzincan'da Yap     -    21.04.2018 Afrin şehitlerinin adları ağaçlarda yaşayacak     -    21.04.2018 MÜSİAD Erken Seçim Kararını Olumlu Karşılıyoruz     -    21.04.2018  KYK'lı gençlerde potanın şampiyonları belli oldu     -    21.04.2018 4. Sınıf Öğrencisi Ayşe Nazım Baro Başkanı Oldu     -    20.04.2018  Vali Arslantaş ve Şehit Ailesi Cumhurbaşkanlığınd     -    20.04.2018  Turizm Haftasında 400 Fidanı Toprakla Buluştu     -    20.04.2018  Erzincan Belediyesinden Büyük Vefa     -    20.04.2018 Lideri Yenerek Geleceğiz     -    20.04.2018  Kadına Yönelik Şiddette Sıfır Tolerans     -    20.04.2018  Erzincan merkezli FETÖ/PDY operasyonu     -    20.04.2018 Doğa harikası şelale ile yöresel yemekleri buluştu     -    20.04.2018 Okul Öncesi Yabancı Dil Eğitimi Alıyorlar     -    20.04.2018 Proje Okulunda İlk Kermes     -    20.04.2018  Otomatik Sulama İle Büyük Tasarruf Sağlanıyor     -    20.04.2018  Erzincan'da kaçak keklik avına ceza     -    20.04.2018  Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek     -    20.04.2018 Erzincan'da 58 kaçak göçmen yakalandı     -    20.04.2018 İl Müftülüğünden Çanakkale Gezisi     -    19.04.2018 Türkiye'nin En Özellikli Kaplıcası     -    19.04.2018 Türkiye, 24 Haziran'da Erken Seçime Gidiyor     -   
Filografi Sanatı Kadınlara Gelir Kapısı Oluyor
Filografi Sanatı Kadınlara Gelir Kapısı Oluyor
Son yıllarda Filografi sanatı Erzincan’da da tanınmaya ve ilgi çekmeye başladı. İlk önceleri Filografi sanatçıları ve filografi sanatı hakkında bir bilgiye dahi ulaşmak çok zorken şimdi Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat okulunda Dekoratif El Sanatları filografi Öğretmeni Medine Yanık kursiyerlere eğitim veriyor.
Filografi sanatı tarzı, bakış açısı, uygulama çeşitliliği, diğer sanat dalları ile beraber kullanılabilirliği açısından hem çok yönlü hem de çok özgün bir sanat dalı. Filografi Sanatının kendini topluma tanıtmasıyla beraber başlayan, birçok etkinliklerin yapılmasıyla devam eden sanat rüzgârı Filografi eğitimi alma taleplerini de artırdı.
Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Aşağı Sanat Okulu tarafından verilen Filografi kursuna Erzincan'dan yoğun ilgi oluyor. Kursiyerler ortaya çıkardıkları eserler ile aynı zamanda ekonomik gelir elde ediyorlar.
Büyük bir sabır gerektiren filografi sanatı ev kadınlarının hem boş vakitlerini değerlendirmelerine yardımcı oluyor hem de onlara ek gelir kapısı sağlıyor. Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar arasında yer alan filografi, Erzincan Halk Eğitim Merkezi'nde yeniden hayat buldu. 
Ortadoğu'da doğan filografi Osmanlı'da da büyük bir öneme kavuşarak, özellikle şifahanelerde hastaların tedavisinde bir yöntem olarak kullanıldı.
Tahta bir taban üzerine çakılan çivilere tellerle desenlerin işlenmesiyle oluşturulan bir sanat olan filografi kursunda 33 kadın kursiyer katıldı.
Erzincan Halk Eğitim Merkezi Dekoratif El Sanatları filografi Öğretmeni Medine Yanık, verilen kurs hakkında bilgiler verdi. Yanık; "filografi, ahşap bir zemin üzerine daha önceden belirlemiş olduğumuz şablon veya deseni çeşitli çivi çakma teknikleri kullanarak, çivileri çaktıktan sonra tel ile örme tekniklerini kullanarak ortaya çıkardığımız bir sanat dalıdır.  Bu yeni gündeme gelmiş bir sanat dalı değildir. Önce orta doğuda doğmuş sonra uzak doğu ve belirli bir süre sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Günümüzde bunu tekrar gündeme getiren bir Saim Devrilmez diye bir üstadımız var. Bu tekrar bu sanatı gündeme getirdikten sonra çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde biz bu kursu açarak bir çok kitleye ulaşmaya başladık. 
Filografi, zaman emek ve sabır açısından gerçekten zor bir sanat. Öncelikle gerçekten büyük bir sabır gerektiriyor, fedakarlık gerektiriyor ve emek gerektiriyor.  Sonuçta ortaya çıkan çalışmalar gerçekten emeğinizin sabrınızın ve fedakârlığınıza değecek nitelikte oluyor. Bu kursumuza Erzincan'dan ok yoğun talep var. Bu sene kursumuza 33 öğrenci geliyor. Kurs bitiminde sergilerimiz oluyor. Daha sonrasında ise yapmış oldukları çalışmaları satarak aile bütçelerine katkıda bulunan insanlar, çocuklarını okutan insanlar olabiliyor. Herkesi halk eğitim merkezine bekliyoruz. Bir tablonun bitme süresi seçilen desen ve tablo büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor." Dedi.
  Kursiyer Betül Harurluoğlu ise; "kursumuzun ikinci senesindeyim. Medine hocamızın sayesinde çok güzel eserler çıkardık. Bu benim bu sene yaklaşık 7 veya 8'inci tablomdur. Filografi sanatı insanı çok rahatlatan bir sanattır. Çakması ayrı bir zevk sarması ayrı bir zevk. Belli bir müddet gerçekten sabır isteyen ama sonunda çok güzel eserler çıkardığımız bir sanattır. Yaptığım tabloları evimde birçok yere astım. Arkadaşlarım gördükçe çok beğeniyorlar. Yapabildiğim kadar aileme arkadaşlarıma yapıyorum." Dedi.
  Kursiyer Serap Çoban ise; " Filografi kursuna başlayalı iki ay oldu. Çok severek geldiğim bir kurs. Burada sınıfta ki arkadaşlarım olsun, tablo yapımları olsun çok güzel bir ortam. Bizi burada motive eden stres attıran bir sanat. Burada yaptığımız tabloları satabiliyoruz. Beğenilen ve sevilen bir sanattır. Medine hocamızın da destekleri ve motive etmesi oldukça çok yüksek olduğundan tablolarımızı onun destekleri ile bitiriyoruz" dedi.
Haberin Ekleniş Tarihi :12.01.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 75 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Kemaliye Şenlikleri ertelendi
Kemaliye Şenlikleri ertelendi
 Galibiyet İçin Gidiyorlar
Galibiyet İçin Gidiyorlar
 Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı
Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal projeleri anlattı
 Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı
Altıntepe Fotoğraf Sergisi Açıldı
 Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler
Belediyenin taş ocağına Hint keneviri ekmişler
 Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti"
Erzincan'daki "FETÖ'nün mütevelli heyeti" davasında ara karar
  Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclis
Erzincan TSO'da yeni yönetim kurulu ve oda meclisi seçildi
 Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor
Başkan Başsoy Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım