ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
23.01.2018 Ergan Dağı'nda kayak sezonu açıldı     -    23.01.2018  Hayvan Üreticileri Bilgilendiriliyor     -    23.01.2018 DSİ Taşkınlara Karşı Uyardı     -    23.01.2018  Bayram; Bölgede Terör Devleti Kurulmasına     -    23.01.2018  Mağlup Olduk     -    23.01.2018  Kızılay Kan Merkezinden Afrin Operasyonu için     -    23.01.2018 Erzincan Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk şirket     -    23.01.2018  FETÖ'nün TSK'deki kripto yapılanmasına yönelik     -    23.01.2018  Zehirlendiklerini hastanede öğrendiler     -    23.01.2018 Uzmanından Veli ve Öğrencilere Karne Uyarısı     -    23.01.2018  Hayvan hırsızları yakalandı     -    23.01.2018  TOBB Binali Yıldırım kız Anadolu İmam-Hatip     -    23.01.2018  TOBB Binali Yıldırım kız Anadolu İmam-Hatip     -    23.01.2018  TOBB Binali Yıldırım kız Anadolu İmam-Hatip     -    23.01.2018 Tefsir ve İlmihal Dersleri Devam Ediyor     -    23.01.2018  Proje Kapsamın da Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa     -    22.01.2018 Şeker Fabrikalarında Çalışan Mevsimlik İşçilerde     -    22.01.2018  Rektör Çapoğlu'ndan Birim Toplantıları Bilgilendi     -    22.01.2018 Servis Şoförlerine Sertifikalı Eğitim Veriliyor     -    22.01.2018  Açık Lise Kayıtları Bitiyor     -    22.01.2018 Erzincan Barosundan Birlik Mesajı     -    22.01.2018 Kütük, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının 1. yarıyıl     -    22.01.2018  Ağız ve Diş Bakımında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar     -    22.01.2018  Jandarmadan Sürücülere Sıcak Çorba İkramı     -    22.01.2018  Rehber Öğretmenlere Çocuk Testleri Eğitimi Verild     -    22.01.2018 Tekvando Branşın da Minik Sporcular Hedef Büyüttü     -    22.01.2018 Halk Eğitim Merkezi Bilgisayar Kurslarına İlgi Art     -    20.01.2018 İlk Karne Sevinçlerini Aileleri İle Paylaştılar     -    20.01.2018  Erzincan-Sivas karayolunda ulaşıma kar ve tipi e     -   
Filografi Sanatı Kadınlara Gelir Kapısı Oluyor
Filografi Sanatı Kadınlara Gelir Kapısı Oluyor
Son yıllarda Filografi sanatı Erzincan’da da tanınmaya ve ilgi çekmeye başladı. İlk önceleri Filografi sanatçıları ve filografi sanatı hakkında bir bilgiye dahi ulaşmak çok zorken şimdi Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat okulunda Dekoratif El Sanatları filografi Öğretmeni Medine Yanık kursiyerlere eğitim veriyor.
Filografi sanatı tarzı, bakış açısı, uygulama çeşitliliği, diğer sanat dalları ile beraber kullanılabilirliği açısından hem çok yönlü hem de çok özgün bir sanat dalı. Filografi Sanatının kendini topluma tanıtmasıyla beraber başlayan, birçok etkinliklerin yapılmasıyla devam eden sanat rüzgârı Filografi eğitimi alma taleplerini de artırdı.
Erzincan Halk Eğitim Merkezi ve Aşağı Sanat Okulu tarafından verilen Filografi kursuna Erzincan'dan yoğun ilgi oluyor. Kursiyerler ortaya çıkardıkları eserler ile aynı zamanda ekonomik gelir elde ediyorlar.
Büyük bir sabır gerektiren filografi sanatı ev kadınlarının hem boş vakitlerini değerlendirmelerine yardımcı oluyor hem de onlara ek gelir kapısı sağlıyor. Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar arasında yer alan filografi, Erzincan Halk Eğitim Merkezi'nde yeniden hayat buldu. 
Ortadoğu'da doğan filografi Osmanlı'da da büyük bir öneme kavuşarak, özellikle şifahanelerde hastaların tedavisinde bir yöntem olarak kullanıldı.
Tahta bir taban üzerine çakılan çivilere tellerle desenlerin işlenmesiyle oluşturulan bir sanat olan filografi kursunda 33 kadın kursiyer katıldı.
Erzincan Halk Eğitim Merkezi Dekoratif El Sanatları filografi Öğretmeni Medine Yanık, verilen kurs hakkında bilgiler verdi. Yanık; "filografi, ahşap bir zemin üzerine daha önceden belirlemiş olduğumuz şablon veya deseni çeşitli çivi çakma teknikleri kullanarak, çivileri çaktıktan sonra tel ile örme tekniklerini kullanarak ortaya çıkardığımız bir sanat dalıdır.  Bu yeni gündeme gelmiş bir sanat dalı değildir. Önce orta doğuda doğmuş sonra uzak doğu ve belirli bir süre sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Günümüzde bunu tekrar gündeme getiren bir Saim Devrilmez diye bir üstadımız var. Bu tekrar bu sanatı gündeme getirdikten sonra çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde biz bu kursu açarak bir çok kitleye ulaşmaya başladık. 
Filografi, zaman emek ve sabır açısından gerçekten zor bir sanat. Öncelikle gerçekten büyük bir sabır gerektiriyor, fedakarlık gerektiriyor ve emek gerektiriyor.  Sonuçta ortaya çıkan çalışmalar gerçekten emeğinizin sabrınızın ve fedakârlığınıza değecek nitelikte oluyor. Bu kursumuza Erzincan'dan ok yoğun talep var. Bu sene kursumuza 33 öğrenci geliyor. Kurs bitiminde sergilerimiz oluyor. Daha sonrasında ise yapmış oldukları çalışmaları satarak aile bütçelerine katkıda bulunan insanlar, çocuklarını okutan insanlar olabiliyor. Herkesi halk eğitim merkezine bekliyoruz. Bir tablonun bitme süresi seçilen desen ve tablo büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor." Dedi.
  Kursiyer Betül Harurluoğlu ise; "kursumuzun ikinci senesindeyim. Medine hocamızın sayesinde çok güzel eserler çıkardık. Bu benim bu sene yaklaşık 7 veya 8'inci tablomdur. Filografi sanatı insanı çok rahatlatan bir sanattır. Çakması ayrı bir zevk sarması ayrı bir zevk. Belli bir müddet gerçekten sabır isteyen ama sonunda çok güzel eserler çıkardığımız bir sanattır. Yaptığım tabloları evimde birçok yere astım. Arkadaşlarım gördükçe çok beğeniyorlar. Yapabildiğim kadar aileme arkadaşlarıma yapıyorum." Dedi.
  Kursiyer Serap Çoban ise; " Filografi kursuna başlayalı iki ay oldu. Çok severek geldiğim bir kurs. Burada sınıfta ki arkadaşlarım olsun, tablo yapımları olsun çok güzel bir ortam. Bizi burada motive eden stres attıran bir sanat. Burada yaptığımız tabloları satabiliyoruz. Beğenilen ve sevilen bir sanattır. Medine hocamızın da destekleri ve motive etmesi oldukça çok yüksek olduğundan tablolarımızı onun destekleri ile bitiriyoruz" dedi.
Haberin Ekleniş Tarihi :12.01.2018    Kaynak :

Bu haber toplam 37 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Ergan Dağı'nda kayak sezonu açıldı
Ergan Dağı'nda kayak sezonu açıldı
  Hayvan Üreticileri Bilgilendiriliyor
Hayvan Üreticileri Bilgilendiriliyor
 DSİ Taşkınlara Karşı Uyardı
DSİ Taşkınlara Karşı Uyardı
  Bayram; Bölgede Terör Devleti Kurulmasına
Bayram; Bölgede Terör Devleti Kurulmasına Asla İzin Vermeyeceğiz
  Mağlup Olduk
Mağlup Olduk
  Kızılay Kan Merkezinden Afrin Operasyonu için
Kızılay Kan Merkezinden Afrin Operasyonu için Kan Bağış Kampanyası
 Erzincan Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk şirket
Erzincan Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk şirketini başlatıyor
  FETÖ'nün TSK'deki kripto yapılanmasına yönelik
FETÖ'nün TSK'deki kripto yapılanmasına yönelik operasyon

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım