ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
21.03.2018  Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı     -    21.03.2018 Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek     -    21.03.2018 Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür     -    21.03.2018  Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı     -    21.03.2018  KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı     -    21.03.2018  Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor     -    21.03.2018  KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı     -    21.03.2018 Gençler Bilgilerini Yarıştırdı     -    21.03.2018 Erzincan'da kamyonetin çarptığı motosikletli öldü     -    21.03.2018  Erzincan'da 28 yaşındaki genç intihar etti     -    21.03.2018 Kamu-Sen'den Şehit Aileleri Derneğine Ziyaret     -    21.03.2018 Miniklerden Çanakkale Oyunu     -    21.03.2018 Keçinin kafası bidona sıkıştı     -    21.03.2018  Küçük Mühendisler İş Başında     -    21.03.2018  KYK futbol turnuvası sona erdi     -    21.03.2018 Kansızlık Mutlaka Takip Edilmeli     -    20.03.2018  Karakelle 2018 Yılı Yatırımlarını Anlattı     -    20.03.2018  Şehit Yakınları ve Gaziler Yemekte Bir Araya     -    20.03.2018  Müftü Karabayır: Manevi coşkunun zirvesi Üç Aylar     -    20.03.2018 İHALE İLANI     -    20.03.2018 Başkan Başsoy'dan Üç Aylar Mesajı     -    20.03.2018  Vali Arslantaş, Yaşlılar En Değerli Varlıklarımız     -    20.03.2018 Baba ile engelli kızının çabası dünya ikinciliği g     -    20.03.2018  AK Parti Gönül Adımlarının 21. Durağı Erzincan     -    20.03.2018 Çanakkale Zaferini Canlandırdılar     -    20.03.2018 Satranç Turnuvaları finalleri yapıldı     -    20.03.2018 Çanakkale Geçilmedi     -    20.03.2018 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaf     -    20.03.2018 Usulsüz avlanan kişiye para cezası     -   
4. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu
4. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu
Yön Sanat Atölyesi ve Türkiye Engelsiz Sanat Birliği tarafından bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Engelsiz Sanat Ödülleri Töreni, Üniversitemiz Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Erzincan Üniversitesinin de paydaşlar arasında bulunduğu ödül törenine Erzincan Vali Alisi Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Av. Serkan Bayram, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Düzenlenen Gece ile ilgili bilgi veren Yön Sanat Atölyesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Öksüz, engellilerin yanı sıra sosyal anlamda da engellenen çocuk ve gençlerle profesyonel sahne sanatları çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, toplumsal barışa katkı sağlamak ve ülke genelinde farkındalık yaratmak amacı ile  organize ettikleri Engelsiz Sanat Ödüllerinin bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyledi.
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Hedef gönle girmek, hoş bir seda bırakmaktır” dedi. Türkiye Engelsiz Sanat Birliği ve Yön Sanat Atölyesinin de bu amaçla yollara düştüğünü kaydeden Rektör Çapoğlu şöyle konuştu: “Vazgeçmezlerse, hedeflerinden şaşmazlarsa çok daha güzel öyküleri olacaktır. Çok kişinin gönlüne girecektir.  Mademki biz muasır medeniyeti istiyoruz, o halde yaklaşık toplumumuzun yüzde 12’lik kısmını oluşturan engellilerin hayatların da kolaylaştırmamız lazım. Sadece onların değil, onlarla beraber yaşayan aileleri de içine katarsak yaklaşık 30 milyonluk bir hedef kitlemiz var. Bu 30 milyonluk hedef kitlenin sağlığını korumalıyız” ifadelerini kullandı.
Ardından kürsüye gelen Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, konuşmasına Merhum Âşık Veysel’in sözleri ile başladı.  “Beni hor görme kardeşim. Sen altınsın, ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen kalemsin, ben uç muyum”?
Konuşmasını sürdüren Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, “Varlıkların en üstünü, en şereflisi olan insanların renklerine, ırklarına, fiziki yapılarına, sağlam veya engelli olduklarına bakmadan, insana insan olduğu için değer vermeliyiz. Unutmayalım ki engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar yalnız kendilerinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların sorunudur. Özellikle insanın yetişmesinde omuzlarında büyük bir yük olan başta öğretmenlerimiz olmak üzere toplumun her bir ferdi engelli kardeşlerimize yaklaşım noktasında örnek olmalı ve toplumda farkındalık duygusu oluşturmada büyük gayret sarf etmelidir. Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın ‘’Harabat ehline hor bakma zahit, Defineye malik viraneler var.’’ dizelerinde ifade ettiği gibi dış görünüş bakımından önemsenmeyen pek çok kimse zengin gönül yapısıyla Allah katında çok değerli olabilir. İnsanımıza Yunus’un deyimiyle ‘’Yaradılanı severim, Yaratandan ötürü’’ anlayışıyla yaklaşmalıyız.
Şunu biliyoruz ki engelli olmak bir noksanlık değildir ve toplumdaki her birey hayat süreci içerisinde engelli olabilir. Önemli olan engelli vatandaşlarımızla ilgili önce zihinlerimizdeki engelleri ortadan kaldırmak ve onların günlük yaşantılarında hayatlarını kolaylaştıracak tedbirleri almaktır. Engelli vatandaşlarımıza fırsat verilmesi halinde ekonomik, sosyal, kültürel, spor ve benzeri her alanda üstün başarılara imza attıklarını görmekteyiz. Ekim ayında Ampute Millî Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.
Engelli kardeşlerimiz hepimizi gururlandırdı. Bu başarı hikâyesinde bir kez daha gördük ki ön yargılardan uzak bir şekilde insanımıza fırsat verildiğinde tarihi başarılar kazanabiliyoruz.
Engelli öğrencilerimizin hayatın akışı içinde umutsuzluğa kapılmaması, özgüven kazanması noktasında okullarımızda düzenlenen etkinliklere katılması bizler için çok anlamlı ve değerlidir.
Eğitimde kritik dönemler vardır. Bu dönemlerde engelli yavrularımızın eğitiminin aksaması, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle engelli öğrencilerimizin üretim çarkının öznesi olmasını istiyorsak yetenekleri doğrultusunda eğitim stratejisi belirlemeliyiz. Engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretiminde geçmiş yıllara göre çok ileri sevideyiz. Ama yine de yeterli görmüyoruz.
Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli bireyimiz var. Bu nedenle engelli yurttaşlarımızın sorunlarını görmezden gelmek sorunları göz ardı etmek toplumun büyük bir kesimini yok saymaktır.
Ben bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ödül alacak kardeşlerimi tekrar tebrik ediyorum. Tüm engelli kardeşlerimi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Erzincan Milletvekilli Serkan Bayram da gecenin anlam ve önemine iliştin kısa bir konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından engelli gençler ve öğrenciler tarafından çeşitli etkinlikler sergilenerek, Spor Sanat ve İş dünyasında engelli bireyler için katkıda bulunanlara yönelik 4. Engelsiz Sanat Ödülleri takdim edildiHaberin Ekleniş Tarihi :07.12.2017    Kaynak :

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur.

Yorumlar

  Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı
Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı demektir
 Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek
Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek
 Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür
Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür
  Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı
Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı
  KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı
KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı
  Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
  KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı
KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı
 Gençler Bilgilerini Yarıştırdı
Gençler Bilgilerini Yarıştırdı

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım