ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
16.12.2017 Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilend     -    16.12.2017  Hayat Kurtarmayı Seviyorlar     -    16.12.2017  Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin     -    16.12.2017  Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu     -    16.12.2017  Sahaya 11 Kişi Çıkacağız     -    16.12.2017  Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitim     -    16.12.2017  3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne     -    16.12.2017 Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi     -    16.12.2017 Vali Arslantaş Valilik Personeli İle Yemekte Bir A     -    16.12.2017 Prof. Dr. Üstün Dökmen, Her Gün Güçlü Olmak Zorun     -    16.12.2017  Anadolu Yıldızlar Ligi Basketbol grup müsabakalar     -    16.12.2017 Dr. Ender Saraç KYK'lı Gençlerle Buluşacak     -    15.12.2017 Erzincan'ı Temsil Edecekler     -    15.12.2017 Başkan Başsoy Projeleri Anlattı     -    15.12.2017  Üniversite Öğrencilerine TSE Yapısı Anlatıldı     -    15.12.2017 Kemahlılar Bilgi, Kültür ve Yetenek Yarışması Yapı     -    15.12.2017 Vali Arslantaş Korunmaya Muhtaç Çocuklar İle Aynı     -    15.12.2017 Merkez Muhtarları İle Sorunlar Konuşuldu     -    15.12.2017 Minik Öğrencilerden Huzurevi Ziyareti     -    15.12.2017 Erzincan Zabıta Ekiplerinden Okul Kantini Denetimi     -    15.12.2017 Erzincan'da telefonla dolandırıcılık     -    15.12.2017 Mezun olacağı gün ölen öğrenci, 3 hastayı hayata b     -    14.12.2017 Kemah ve Refahiye Muhtarları sorunlarını anlattı     -    14.12.2017  Alıcı, İmam Hatip Öğrencilerine Kudüs'ü Anlattı     -    14.12.2017 Gençlere "Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi     -    14.12.2017 24Erzincanspor İlk Yarının Son Maçına Hazır     -    14.12.2017 Terzibaba Mezarlığı Çevre Düzenlemesi Tamamlanıyor     -    14.12.2017  Şair Yazar Gökhan Akçiçek Öğrencilerle Buluştu     -    14.12.2017 Öğrencilerden İnsan Hakları oratoryosu     -   
4. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu
4. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu
Yön Sanat Atölyesi ve Türkiye Engelsiz Sanat Birliği tarafından bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Engelsiz Sanat Ödülleri Töreni, Üniversitemiz Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Erzincan Üniversitesinin de paydaşlar arasında bulunduğu ödül törenine Erzincan Vali Alisi Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Av. Serkan Bayram, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Düzenlenen Gece ile ilgili bilgi veren Yön Sanat Atölyesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Öksüz, engellilerin yanı sıra sosyal anlamda da engellenen çocuk ve gençlerle profesyonel sahne sanatları çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, toplumsal barışa katkı sağlamak ve ülke genelinde farkındalık yaratmak amacı ile  organize ettikleri Engelsiz Sanat Ödüllerinin bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyledi.
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Hedef gönle girmek, hoş bir seda bırakmaktır” dedi. Türkiye Engelsiz Sanat Birliği ve Yön Sanat Atölyesinin de bu amaçla yollara düştüğünü kaydeden Rektör Çapoğlu şöyle konuştu: “Vazgeçmezlerse, hedeflerinden şaşmazlarsa çok daha güzel öyküleri olacaktır. Çok kişinin gönlüne girecektir.  Mademki biz muasır medeniyeti istiyoruz, o halde yaklaşık toplumumuzun yüzde 12’lik kısmını oluşturan engellilerin hayatların da kolaylaştırmamız lazım. Sadece onların değil, onlarla beraber yaşayan aileleri de içine katarsak yaklaşık 30 milyonluk bir hedef kitlemiz var. Bu 30 milyonluk hedef kitlenin sağlığını korumalıyız” ifadelerini kullandı.
Ardından kürsüye gelen Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, konuşmasına Merhum Âşık Veysel’in sözleri ile başladı.  “Beni hor görme kardeşim. Sen altınsın, ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz. Sen kalemsin, ben uç muyum”?
Konuşmasını sürdüren Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, “Varlıkların en üstünü, en şereflisi olan insanların renklerine, ırklarına, fiziki yapılarına, sağlam veya engelli olduklarına bakmadan, insana insan olduğu için değer vermeliyiz. Unutmayalım ki engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar yalnız kendilerinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası tüm insanların sorunudur. Özellikle insanın yetişmesinde omuzlarında büyük bir yük olan başta öğretmenlerimiz olmak üzere toplumun her bir ferdi engelli kardeşlerimize yaklaşım noktasında örnek olmalı ve toplumda farkındalık duygusu oluşturmada büyük gayret sarf etmelidir. Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın ‘’Harabat ehline hor bakma zahit, Defineye malik viraneler var.’’ dizelerinde ifade ettiği gibi dış görünüş bakımından önemsenmeyen pek çok kimse zengin gönül yapısıyla Allah katında çok değerli olabilir. İnsanımıza Yunus’un deyimiyle ‘’Yaradılanı severim, Yaratandan ötürü’’ anlayışıyla yaklaşmalıyız.
Şunu biliyoruz ki engelli olmak bir noksanlık değildir ve toplumdaki her birey hayat süreci içerisinde engelli olabilir. Önemli olan engelli vatandaşlarımızla ilgili önce zihinlerimizdeki engelleri ortadan kaldırmak ve onların günlük yaşantılarında hayatlarını kolaylaştıracak tedbirleri almaktır. Engelli vatandaşlarımıza fırsat verilmesi halinde ekonomik, sosyal, kültürel, spor ve benzeri her alanda üstün başarılara imza attıklarını görmekteyiz. Ekim ayında Ampute Millî Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.
Engelli kardeşlerimiz hepimizi gururlandırdı. Bu başarı hikâyesinde bir kez daha gördük ki ön yargılardan uzak bir şekilde insanımıza fırsat verildiğinde tarihi başarılar kazanabiliyoruz.
Engelli öğrencilerimizin hayatın akışı içinde umutsuzluğa kapılmaması, özgüven kazanması noktasında okullarımızda düzenlenen etkinliklere katılması bizler için çok anlamlı ve değerlidir.
Eğitimde kritik dönemler vardır. Bu dönemlerde engelli yavrularımızın eğitiminin aksaması, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle engelli öğrencilerimizin üretim çarkının öznesi olmasını istiyorsak yetenekleri doğrultusunda eğitim stratejisi belirlemeliyiz. Engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretiminde geçmiş yıllara göre çok ileri sevideyiz. Ama yine de yeterli görmüyoruz.
Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli bireyimiz var. Bu nedenle engelli yurttaşlarımızın sorunlarını görmezden gelmek sorunları göz ardı etmek toplumun büyük bir kesimini yok saymaktır.
Ben bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ödül alacak kardeşlerimi tekrar tebrik ediyorum. Tüm engelli kardeşlerimi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Erzincan Milletvekilli Serkan Bayram da gecenin anlam ve önemine iliştin kısa bir konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından engelli gençler ve öğrenciler tarafından çeşitli etkinlikler sergilenerek, Spor Sanat ve İş dünyasında engelli bireyler için katkıda bulunanlara yönelik 4. Engelsiz Sanat Ödülleri takdim edildiHaberin Ekleniş Tarihi :07.12.2017    Kaynak :

Bu haber toplam 128 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilend
Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilendi
  Hayat Kurtarmayı Seviyorlar
Hayat Kurtarmayı Seviyorlar
  Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin
Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin
  Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu
Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu
  Sahaya 11 Kişi Çıkacağız
Sahaya 11 Kişi Çıkacağız
  Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitim
Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitimi Verildi
  3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne
3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne Nezaket Ziyareti
 Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi
Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım