ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
21.03.2018  Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı     -    21.03.2018 Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek     -    21.03.2018 Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür     -    21.03.2018  Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı     -    21.03.2018  KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı     -    21.03.2018  Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor     -    21.03.2018  KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı     -    21.03.2018 Gençler Bilgilerini Yarıştırdı     -    21.03.2018 Erzincan'da kamyonetin çarptığı motosikletli öldü     -    21.03.2018  Erzincan'da 28 yaşındaki genç intihar etti     -    21.03.2018 Kamu-Sen'den Şehit Aileleri Derneğine Ziyaret     -    21.03.2018 Miniklerden Çanakkale Oyunu     -    21.03.2018 Keçinin kafası bidona sıkıştı     -    21.03.2018  Küçük Mühendisler İş Başında     -    21.03.2018  KYK futbol turnuvası sona erdi     -    21.03.2018 Kansızlık Mutlaka Takip Edilmeli     -    20.03.2018  Karakelle 2018 Yılı Yatırımlarını Anlattı     -    20.03.2018  Şehit Yakınları ve Gaziler Yemekte Bir Araya     -    20.03.2018  Müftü Karabayır: Manevi coşkunun zirvesi Üç Aylar     -    20.03.2018 İHALE İLANI     -    20.03.2018 Başkan Başsoy'dan Üç Aylar Mesajı     -    20.03.2018  Vali Arslantaş, Yaşlılar En Değerli Varlıklarımız     -    20.03.2018 Baba ile engelli kızının çabası dünya ikinciliği g     -    20.03.2018  AK Parti Gönül Adımlarının 21. Durağı Erzincan     -    20.03.2018 Çanakkale Zaferini Canlandırdılar     -    20.03.2018 Satranç Turnuvaları finalleri yapıldı     -    20.03.2018 Çanakkale Geçilmedi     -    20.03.2018 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaf     -    20.03.2018 Usulsüz avlanan kişiye para cezası     -   
3. ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası
3. ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, aralarında eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Çağlar ve İl Jandarma Komutanı Albay Tonğ'un da yer aldığı 15 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulundu
Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları öne sürülen, aralarında eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ve İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ'un da yer aldığı 14'ü tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Polis Meslek Yüksekokulunda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada tutuklu sanıklar Ekrem Çağlar, Şakir Akbulut, Adem Tosun, Cihan Bayır, Ersoy Aktaş, Hasan Yıldırım, Murat Akçay, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Mesut Gülmez, Yusuf Er ve Muharrem Cansın ile tutuksuz yargılanan Ali Ölmez, Hamit Öz, Murat Akbaş, Hakan Korkmaz, Aydın Çuvalcı, Cem Yeşilyurt, Mehmet Fatih Kandemir ve Gürsel Bayram hazır bulundu.
Diğer sanıklardan Veli Karagöz ile Murat Orhan Tonğ ise duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Bazı tanıklar ile izleyicilerin de yer aldığı duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.
"Abdullah" kod adlı gizli tanık, FETÖ'cülerin kendilerini Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde belli etmediklerini söyledi.
Mahkeme başkanının salonda bulunan sanıkları tanıyıp tanımadığını sorması üzerine gizli tanık, eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar'ı teşhis etti.
Çağlar'ın bir dönem kendisinin de bulunduğu birlikte alay komutanı olarak görev yaptığını belirten gizli tanık Abdullah, şu ifadeleri kullandı:
"Çağlar, alay komutanımdı. Kendisini o dönem yakınen tanıdım. Davranış ve hareketleriyle o dönem 'hizmet hareketi' diye bilinen FETÖ/PDY üyesi olduğunu anladım. Bunlar kendilerini gizlemek için namaz kılmaz ve oruç tutmazlardı. Çağlar'ın alay komutanı abileri olurdu. Karargahta subaylarla ilgili anında karar vermez, ertesi gün karar verirdi. Stratejik konuları FETÖ'den talimat alarak öyle uygulardı. Kendilerinden olmayanlara mobbing uygulardı.
Çağlar, örgüt içinde değeri yüksek birisidir. Bu yüzden çocuklarını FETÖ okullarına göndermeyerek kendisini kripto olarak gizlemiştir."
Savunma yapan sanık Ekrem Çağlar da biri gizli tanık olmak üzere 3 kişinin aleyhinde beyanda bulunduğunu söyleyerek, "Yıllarca kendi aralarında yaptıkları dedikodularla bizleri kafalarında bir yere oturtmuşlar. Yalanlarla, iftiralarla bizi karalıyorlar. Delil oluşturacak somut tek bir şey söylemediler. Anlatılanlar tamamen başkalarından duydukları kuruntulardan ibarettir." dedi.
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Çağlar, Karagöz, Tonğ, Akbulut, Tosun, Bayır, Aktaş, Yıldırım, Akçay, Öğütçü, Salbaş, Gülmez, Er, Cansın ve Hamit Öz hakkında "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.
Cumhuriyet savcısı, tutuksuz yargılanan sanık Hamit Öz'ün tutuklanmasına, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına, tutuksuz yargılanan Cem Y, Mehmet Fatih K, Ali Ö, Murat A, Hakan K, Aydın Ç. ve Gürsel B. hakkında ayrı ayrı beraat kararı verilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan sanık Öz'ün tutuklanmasına karar vererek, tutuklu sanıklar ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları amacıyla duruşmayı erteledi.
- İddianameden
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe teşebbüsüne katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen eski Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz ile eski İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ve subayların bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi, "sanık" sıfatıyla yer alıyor.
Sanıklar hakkında "Anayasa'yı ihlal", "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Haberin Ekleniş Tarihi :06.12.2017    Kaynak :

Bu haber toplam 82 defa okunmuştur.

Yorumlar

  Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı
Nevruz; yeni yıl, varoluş, diriliş bayramı demektir
 Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek
Erzincan Belediyesi, Çöp Gazından Enerji Üretecek
 Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür
Bayram, Nevruz Sevgi ve Dostluğun Sembolüdür
  Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı
Vali Arslanta'ın Nevruz Bayramı Mesajı
  KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı
KYK Öğrencilerinden DUR Yolcu Yazısı
  Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Vali Arslantaş Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
  KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı
KYK Yurtlarında Basketbol Heyecanı Tamamlandı
 Gençler Bilgilerini Yarıştırdı
Gençler Bilgilerini Yarıştırdı

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım