ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ EĞİTİM SPOR İLANLAR KÜNYE İLETISİM
16.12.2017 Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilend     -    16.12.2017  Hayat Kurtarmayı Seviyorlar     -    16.12.2017  Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin     -    16.12.2017  Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu     -    16.12.2017  Sahaya 11 Kişi Çıkacağız     -    16.12.2017  Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitim     -    16.12.2017  3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne     -    16.12.2017 Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi     -    16.12.2017 Vali Arslantaş Valilik Personeli İle Yemekte Bir A     -    16.12.2017 Prof. Dr. Üstün Dökmen, Her Gün Güçlü Olmak Zorun     -    16.12.2017  Anadolu Yıldızlar Ligi Basketbol grup müsabakalar     -    16.12.2017 Dr. Ender Saraç KYK'lı Gençlerle Buluşacak     -    15.12.2017 Erzincan'ı Temsil Edecekler     -    15.12.2017 Başkan Başsoy Projeleri Anlattı     -    15.12.2017  Üniversite Öğrencilerine TSE Yapısı Anlatıldı     -    15.12.2017 Kemahlılar Bilgi, Kültür ve Yetenek Yarışması Yapı     -    15.12.2017 Vali Arslantaş Korunmaya Muhtaç Çocuklar İle Aynı     -    15.12.2017 Merkez Muhtarları İle Sorunlar Konuşuldu     -    15.12.2017 Minik Öğrencilerden Huzurevi Ziyareti     -    15.12.2017 Erzincan Zabıta Ekiplerinden Okul Kantini Denetimi     -    15.12.2017 Erzincan'da telefonla dolandırıcılık     -    15.12.2017 Mezun olacağı gün ölen öğrenci, 3 hastayı hayata b     -    14.12.2017 Kemah ve Refahiye Muhtarları sorunlarını anlattı     -    14.12.2017  Alıcı, İmam Hatip Öğrencilerine Kudüs'ü Anlattı     -    14.12.2017 Gençlere "Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi     -    14.12.2017 24Erzincanspor İlk Yarının Son Maçına Hazır     -    14.12.2017 Terzibaba Mezarlığı Çevre Düzenlemesi Tamamlanıyor     -    14.12.2017  Şair Yazar Gökhan Akçiçek Öğrencilerle Buluştu     -    14.12.2017 Öğrencilerden İnsan Hakları oratoryosu     -   
3. ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası
3. ordu Komutanlığındaki darbe girişimi davası
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, aralarında eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Çağlar ve İl Jandarma Komutanı Albay Tonğ'un da yer aldığı 15 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulundu
Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları öne sürülen, aralarında eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ve İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ'un da yer aldığı 14'ü tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Polis Meslek Yüksekokulunda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada tutuklu sanıklar Ekrem Çağlar, Şakir Akbulut, Adem Tosun, Cihan Bayır, Ersoy Aktaş, Hasan Yıldırım, Murat Akçay, Talat Öğütçü, Gökhan Salbaş, Mesut Gülmez, Yusuf Er ve Muharrem Cansın ile tutuksuz yargılanan Ali Ölmez, Hamit Öz, Murat Akbaş, Hakan Korkmaz, Aydın Çuvalcı, Cem Yeşilyurt, Mehmet Fatih Kandemir ve Gürsel Bayram hazır bulundu.
Diğer sanıklardan Veli Karagöz ile Murat Orhan Tonğ ise duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Bazı tanıklar ile izleyicilerin de yer aldığı duruşmaya tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.
"Abdullah" kod adlı gizli tanık, FETÖ'cülerin kendilerini Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde belli etmediklerini söyledi.
Mahkeme başkanının salonda bulunan sanıkları tanıyıp tanımadığını sorması üzerine gizli tanık, eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar'ı teşhis etti.
Çağlar'ın bir dönem kendisinin de bulunduğu birlikte alay komutanı olarak görev yaptığını belirten gizli tanık Abdullah, şu ifadeleri kullandı:
"Çağlar, alay komutanımdı. Kendisini o dönem yakınen tanıdım. Davranış ve hareketleriyle o dönem 'hizmet hareketi' diye bilinen FETÖ/PDY üyesi olduğunu anladım. Bunlar kendilerini gizlemek için namaz kılmaz ve oruç tutmazlardı. Çağlar'ın alay komutanı abileri olurdu. Karargahta subaylarla ilgili anında karar vermez, ertesi gün karar verirdi. Stratejik konuları FETÖ'den talimat alarak öyle uygulardı. Kendilerinden olmayanlara mobbing uygulardı.
Çağlar, örgüt içinde değeri yüksek birisidir. Bu yüzden çocuklarını FETÖ okullarına göndermeyerek kendisini kripto olarak gizlemiştir."
Savunma yapan sanık Ekrem Çağlar da biri gizli tanık olmak üzere 3 kişinin aleyhinde beyanda bulunduğunu söyleyerek, "Yıllarca kendi aralarında yaptıkları dedikodularla bizleri kafalarında bir yere oturtmuşlar. Yalanlarla, iftiralarla bizi karalıyorlar. Delil oluşturacak somut tek bir şey söylemediler. Anlatılanlar tamamen başkalarından duydukları kuruntulardan ibarettir." dedi.
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Çağlar, Karagöz, Tonğ, Akbulut, Tosun, Bayır, Aktaş, Yıldırım, Akçay, Öğütçü, Salbaş, Gülmez, Er, Cansın ve Hamit Öz hakkında "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.
Cumhuriyet savcısı, tutuksuz yargılanan sanık Hamit Öz'ün tutuklanmasına, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına, tutuksuz yargılanan Cem Y, Mehmet Fatih K, Ali Ö, Murat A, Hakan K, Aydın Ç. ve Gürsel B. hakkında ayrı ayrı beraat kararı verilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan sanık Öz'ün tutuklanmasına karar vererek, tutuklu sanıklar ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları amacıyla duruşmayı erteledi.
- İddianameden
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe teşebbüsüne katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", eski 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen eski Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz ile eski İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ve subayların bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi, "sanık" sıfatıyla yer alıyor.
Sanıklar hakkında "Anayasa'yı ihlal", "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Haberin Ekleniş Tarihi :06.12.2017    Kaynak :

Bu haber toplam 43 defa okunmuştur.

Yorumlar

 Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilend
Yerli Malı Haftasında 24 İlin Meşhurları Sergilendi
  Hayat Kurtarmayı Seviyorlar
Hayat Kurtarmayı Seviyorlar
  Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin
Çalışmalarımız Daha Güzel Bir Erzincan İçin
  Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu
Erzincan'da 16 yaşındaki çocuk ölü bulundu
  Sahaya 11 Kişi Çıkacağız
Sahaya 11 Kişi Çıkacağız
  Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitim
Hastane Afet ve Acil Durum Plan Uygulayıcı Eğitimi Verildi
  3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne
3. ordu Komutanı Savaş'tan Erzincan Valiliği'ne Nezaket Ziyareti
 Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi
Gençlik Merkezinden Merkezim Her Yerde projesi

          ANKETLER
          SON DAKİKA

            E-HABER BÜLTENİ

            EN ÇOK OKUNANLAR            EKONOMİ
Döviz Kuru altın


            SİTE İÇİ ARAMA            ERZİNCAN HAVA DURUMU

Yec Web Tasarım ve Yazılım