Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
5 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Keneler Çoğunlukla Bulaştırıcı Olabiliyor

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı yeni bir hastalık olmadığını dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

31 Temmuz 2021 16:29

Doç. Dr. Faruk Karakeçili, açıklamasında; “Bugünkü tekrar gündemimiz kırım Kongo kanamalı ateşi.  En son konuşmamızın üzerinden herhalde bir, bir buçuk iki ay geçti. Vakalar güncellendi, sayılar güncellendi. Sevindirici olan tarafı hiç kaybımız yani yeni bir kaybımızın olmaması.  Ama geçen yıl da uyarmıştık, bu sene de özellikle Covid-19 ile birlikte kırım-Kongo vakalarında ciddi artış gördük. Bu sene de o şekilde. Geçen yılda 100’ün üzerinde vaka görülmüştü. Şu an sezonun en yoğun dönemini yaşıyoruz. ,

 

SON İKİ ÜÇ HAFTADIR ÇOK YOĞUNLUKTA HASTA TAKİP EDİYORUZ

 

Güncel rakamlara değinen Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, “kırım Kongo kanamalı ateşi şüphesiyle bu yıl Mayıs ayında başladığımız sezona nisan-mayıs aylarında başlamıştık yoğunluklu olarak son 2 aydır 101 tane şüpheli kırım Kongo kanamalı ateşi hastası yatırmışız.. Bunları 17 tanesi farklı hastalıklar çıktı. Negatif çıktı sonucu yani temiz çıktı. 3 hastamızın sonucu henüz çıkmadı. Dün akşam ve bugün yatırdığınız 3 hasta.  Ama 81 hasta kesin tanı aldık yani pozitif. Mayıs ayında bir tane vatandaşımızı kaybetmiştik. 40’lı yaşlarda bir kadın hastamızı kaybetmiştik maalesef. Ondan sonra kayıp olmadı, bu sevindirici olan tarafı. 2 tane hastamız yoğun bakıma gitti. Birkaç tanesi yoğun bakım sınırından döndü bir kayıp dışında kaybınız yok. Son iki üç haftadır çok yoğunlukta hasta takip ediyoruz. İşte bugün 2-3 tane taburcu ettik. Çok güzel bizi sevindiren şeyler tabii hastaların sağlığına kavuşması. Şu anda yine 7 tane yatan hastamız var. işte gece bir hasta yatırdık, bugün yatırdık, dün gün içinde yatırdık.

 

KENELERE DİKKAT DİYORUZ

 

Kırım Kongo kanamalı ateşi ile ilgili sürekli uyarılarda bulunuyoruz. İşte kenelere dikkat diyoruz. Özellikte bu sezonlara baktığımız kadarıyla hastalar keneleri fark etmeyebiliyor. Bakın hastaların yarısı kene yapışması nedeniyle rahatsızlanınca başvuruyor. Ama birçoğu fark etmeyebiliyor. Onun sebeplerine değinmiştik. Kene yapıştığı zaman, ısırdığı zaman, tutunduğu zaman ağrı duyusu olmuyor, fark etmeye biliyorlar veya keneler dışında da yine hasta hayvanlarda insanlara geçiş yaptığını biliyoruz.

 

KENELER ÇOĞUNLUKLA BULAŞTIRICI OLABİLİYOR

 

Özellikle bir diğer önemli nokta belki her konuşmamızda açıklamamız da dile getirdik. Kene kırma olayına sürekli dikkat çekiyoruz. Bu sene de bakın dün taburcu ettiğimiz hasta taburcu olurken itiraf etti,  Hayvanın üzerinden o işte siyah kene, inek kenesi diyorlar, koyun kellesi biz bunların ayırt etmiyoruz. Keneler çoğunlukla bulaştırıcı olabiliyor. Vatandaş bunlar şimdiye kadar zararsızdı diyor haklı olarak, kendi eliyle keneleri bir şekilde alarak ezip atma olayı var veya koparma olayı var. Özellikle buna dikkat çekmek istiyorum.

 

FARKLI BELİRTİLER GÖSTERİYOR

 

Hastalık belirtileri çoğu hastada ateş, üşüme, titremenin eşlik ettiği bir soğuk algınlığı şeklinde ani başlar. Çoğu hastada halsizlik, şiddetli kas eklem ağrıları olur. Bazen bulantı/kusma, ishal ve vücutta döküntü vb. olabilir. Riskli bölgelerde yaşayan ve hastalık belirtileri olan bazı kişilerde kene ısırık öyküsü olmayabiliyor. Bizim takip ettiğimiz ve kesin tanı koyduğumuz hastaların neredeyse yarısında kene ısırma öyküsü yoktu. Bu durum başlıca şu şekilde açıklanabilir; bu kişileri kene ısırmış ancak kişi fark etmemiş olabilir. Bir diğer neden ise, hastalık kene dışında bazı hayvanların kan ve salgılarında olabilmektedir. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar hastalığa yakalanabiliyor. Ancak hastalık bu hayvanları öldürmüyor ve insanlara bulaş açısından bir kaynak oluşturuyor. Yani riskli bölgeden başvuran hastalarda yukarıda sayılan belirtiler varsa hastanın basit tam kan tetkikleri yol gösterici olabiliyor.

 

ERZİNCAN İL MERKEZİNDEN HİÇ HASTA GÖRMEDİK

 

Dışarıdan çok fazla misafirimiz var. İşte İstanbul'dan, yurtdışından gelen vatandaşlarımız, köylerine giden vatandaşlarımız bu şekilde hastalanıp yatan hastalarımız var. Aslında Metropollerde yaşayan ama kırsal bölge gelince bir şekilde kere temas olup yatan hastalar var. Onların da mutlaka keneye karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. En çok hastalar nereden geliyor bize, tabii sadece Erzincan il ve ilçelerinden değil çevre illerdeki yakın ilçelerden de hasta alıyoruz. Örneğin Bingöl Yedisu’dan tutun, Giresun Çamoluk. Buralardan hastalar geliyor. Pülümür ilçesinden gelebiliyor. Tunceli'de veya Gümüşhane, Bayburt'un ilçelerinden gelebiliyor.  Sevindirici tarafı şu, Erzincan il merkezinden hiç hasta görmedik. Mutlak bir kırsal bölgeye giden hastalar olmuştur. Bunlara kırsal bölge hastalığı ediyoruz. Kendi ilçelerimizden baktığımız zaman bu dönem üzerinde yoğunluklu olarak Tercan’dan Refahiye’den çok hastamız var. Son dönemlerde Kemah’tan belki sıcaklıklarında etkisi vardır hastalar var. Çevre ilçelerdeki kırsal köylerden de hastalarımız var. Özellikle öyle hastalar geliyor ki Tercan’ın Bir köyün ismini söylediğin zaman veya Refahiye’nin veya Kemah’ta aynı köyden mesela 3 tane 4 tane takip ettiğimiz hasta olmuştur.  Bundan dolayı dikkat etmek gerekiyor. Ancak şehir merkezinde dediğim gibi şu ana kadar bir bulaş görmedik. Bir gereksiz paniğe de sebep olmamak gerekiyor. Şehir merkezlerinde görmedik ama kırsal bölgelere dikkat diyerek teşekkür ediyorum sağlıklı günler diliyorum” dedi.

Bu haber 131 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...