Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Kadın Kültür Merkezi Açılışı Yapıldı

Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi ve “Kadın Kültür Merkezi” açılışı son Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

08 Mart 2021 17:30

Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi ve “Kadın Kültür Merkezinin” açılışı Bakır Evi’nde gerçekleştirildi. Hizmete açılan kooperatif ve kültür merkezi sayesinde kadınlar el emeği, göz nuru ürünleri ulusal düzeyde e-ticaret platformları vasıtasıyla satabilecek. 

ÖNEMLİ BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRMENİN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ

Düzenlenen programda ilk konuşmayı yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın eşi Elif Makas,  “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınlarımızın, özellikle ekonomik, sosyal ve kültürel alanda, şehrimizde daha etkin olmaları için önemli bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz.  Bugün burada 2009 yılında Can Erzincan’ımızın şirin ilçesi Refahiye'de ilk nüvesini attığımız, merkezinde "Kadın Konuk Evimizin" olduğu, kadınımızın sosyalleşmesi, istihdama ve ev ekonomisine katkı sağlaması, bütün bunlardan öte Atatürk'ün de belirttiği üzere "Kadının bizatihi kendisi bir değerdir" gerçeğini fiiliyata geçirme hedefimizi, tüm Erzincan’ımıza ve ilçelerimize yaymak gayesiyle, ikinci bir başlangıç yapmak için bir araya geldik..

İLİMİZİN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAĞIZ

Geçmişte bize inandığınız, bize güvendiğiniz için birçok başarıya imza attık. Bugün de yine sizin desteklerinizle şehrimiz için katma değeri yüksek bir projeye imza atıyoruz.  Hem kadınlarımızın, kendilerinin yönettiği bir kooperatif kuruyoruz, hem de bu kooperatif marifetiyle, kendi el emeği, göz nuruyla üretmiş oldukları ürünleri ulusal düzeyde e-ticaret platformları vasıtasıyla pazarlayarak daha üst düzeyde gelir elde etmelerini amaçlıyoruz. Akabinde Erzincan Kadın Kooperatifi markasını oluşturarak ilimizin de tanıtımına katkıda bulunacağız.

TURİZM SEKTÖRÜNE FAYDA SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ

Böylelikle vilayetimizin kalkınması için belirlenen lokomotif sektörlerden biri olan turizm sektörüne de fayda sağlamış olacağız. Ailenin ve toplumun sağlıklı ve huzurlu bireylerden oluşmasında öncü olan ve hayatın her alanında mesuliyetlerini fazlasıyla yerine getiren tüm kadınlarımıza toplum olarak minnet borçluyuz. Bu itibarla bereketli topraklarımızda girişimci ruha sahip kadınlarımıza fırsatlar sunarak kadınların ekonomik anlamda özgürlüklerini kazanmalarını hedefliyoruz. Tabii, bizim burada muradımız sadece bu değil. Diğer bir muradımızda kadınımızı her alanda; sağlıktan, güncel konulara, meslek edindirmeden, sanata; hukuki hak ve hürriyetlerinden kendisini savunmasına kadar her türlü seminer, bilgilendirme ve benzeri faaliyetlerle; konunun uzmanlarından özellikle “kadınca” dinleyebilmesini sağlayarak eğitmektir” dedi.

KADIN TOPRAKTIR. KADIN VATANDIR, ANAVATANDIR

Semiha Yıldırım ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Zordur kadın olmak bu hayatta, zor ama bir o kadar gurur vericidir kadın olmak. Çünkü kadın anadır. Çünkü kadın topraktır. Çünkü kadın vatandır, anavatandır. Anadolu'dur kadın olmak. Üretmektir devamlı, durmadan. Evinde, ailesinde, köyünde ya da şehirde üretmektir. Ve bilinenin aksine kadınların en büyük dostu, sırdaşı, paydaşı ve yoldaşı yine kadınlardır. Bugün burada kadın emeğinin yenilenen yüzü, üreten kadınlarımızın birlikten kuvvet doğar mantığıyla harekete geçtikleri Kadın Kooperatifimizin değerli üyeleriyle birlikteyiz.

İSTİHDAMINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR

Bugün burada geleneksel dayanışma anlayışından kaynaklanan "kermesçi kadın" algısını yıkıp üreten ve ürettiğiyle rekabet gücü elde eden güçlü kadınlarla birlikteyiz. Kadın Kooperatiflerimiz tarımdan üretime, eğitimden enerjiye kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyor ve sayıları hızla artıyor. Ticaret Bakanlığımız ve hükümetimiz kadın kooperatiflerini destekleyecek projeleri hayata geçiriyor. Çünkü kadın kooperatiflerimiz ülke ekonomisine ve istihdamına önemli katkılar sağlıyor. Öyle sanıyorum ki kadın kooperatiflerimiz yakın zamanda üretimde ve hatta ihracatta kendilerine çok daha fazla yer ve imkân bulacaklar.

139 KADIN KOOPERATİFİMİZE HİBE DESTEĞİ VERİLDİ

Ticaret Bakanlığımızın verilerine göre geçtiğimiz yıl 41 ilimizde faaliyet gösteren 139 kadın kooperatifimize hibe desteği verildi. Bu yılda Şubat ayında tamamlanan başvurular neticesinde daha yüksek sayıda proje desteklenecek ve yeni hibeler verilecek. Kadın kooperatiflerimiz proje başına 150 Bin tl'ye kadar desteklenecek. Bu da gösteriyor ki kadınlarımızın gücüne güç katan kooperatiflerimize hükümetimiz de var gücüyle destek oluyor. Kadın kooperatiflerimiz açısından çok önemli gördüğüm bir diğer hususta Kadın Kooperatiflerimizin hedefi meselesidir. Kadın Kooperatiflerimizin hedefi kısa vadede gelir kazanmaktan ziyade olmalıdır. Uzun vadede kadını ekonomi politikalarının, iş gücü piyasasının ve karar verme mekanizmalarının vazgeçilmez ve etkin bir parçası haline getirmek kooperatiflerin asıl hedefi olmalıdır.

Her zaman şahsım ve ailem adına üreten kadınlarımızın yanında olacağımızı ve elbette çok değerli bulduğum kadın kooperatiflerimizi destekleyeceğimizi belirtmek isterim diye konuştu.

Gerçekleşen konuşmaların ardından Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi ve "Kadın Kültür Merkezinin" açılışı yapıldı. Daha sonra ise katılımcılar kadınların ürettikleri el işi ürünlerin sergilendiği salonu gezerek yetkilerden bilgi aldılar.

Bu haber 224 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...