YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Müftü Çetin, Evlilik Kutsal Müessesemizdir

Evlenen gençlerimize İslam ahlakını, dinin emrettiği usulleri öğretmek, onları evliliğe hazırlamak olmalı diyen Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, İslam’ın öngördüğü kutsal bir bağ olan evlilik, aile kurumunu oluşturan, karı- koca arasındaki hayat müşterekliğinin adıdır dedi.

14 Eylül 2018 08:57

Müftü Çetin, Evlilik Kutsal Müessesemizdir

 

Evlenen gençlerimize İslam ahlakını, dinin emrettiği usulleri öğretmek, onları evliliğe hazırlamak olmalı diyen Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, İslam’ın öngördüğü kutsal bir bağ olan evlilik, aile kurumunu oluşturan, karı- koca arasındaki hayat müşterekliğinin adıdır dedi.

 

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, Evlilik İslam’da insan neslinin çoğalması neslin korunması  açısından sağlıklı nesiller yetişmesinden  önemli bir müessese olduğunu belirterek evlenen gençlere bu konuda yardımcı olmalarını istedi. Çetin, konuşmasının devamında evlilikte her iki tarafa da maddi olarak külfet yükleyip gençleri ve ailelerini zora sokmamaları konusunda da uyarılarda bulundu.

İslam’ın öngördüğü kutsal bir bağ olan evlilik, aile kurumunu oluşturan, karı- koca arasındaki hayat müşterekliğinin adıdır. Allah, insanın soyunun korunması ve devamı için, yeryüzünün imarı ve gelişimi için evliliği yasalaştırmıştır.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin, evlilik sürecine giren gençleri maddi ve manevi olarak zor koşullara sokmaktan kaçınmaları gerektiğini vurgulayarak konuşmasında şunlara yer verdi; “ Mehmet Emin Çetin; “  İslam, insan hayatını bir büktün olarak ele alır. Doğumundan ölümüne kadar bütün alanlarda mutlaka insana tavsiye ettiği, yakaladığı alanlar bulunmaktadır. Evlilik İslam’da insan neslinin çoğalması neslin korunması  açısından sağlıklı nesiller yetişmesinden  önemli bir müessesedir.

Bizler çocuklarımız evlendirmek için, dünürcü lük dediğimiz bu geleneği yaparken ilk sözümüz  nedir. Allah’ın emri, Peygamberimiz (SAV)  efendimizin iştiharı ile söze başlarız. Bu sözlerden anlıyoruz ki evlilik Allah’ın emridir. Zorunluluk olmadıkça evlilik terkedilmez. Gençlerimizi evlendirmemizi  bize emretmektedirler. Anca k Peygamber efendimiz  derki; evliliklerde karşılıklı olarak insanları sıkıntıya koyacak borç yükünün altına sokacak bir takım harcamaları da tavsiye etmemekte.

Dikkat edelim Allah’ın en sevdiği kulu  Hz. Muhammed (SAV)  efendimizdir. Onun hayatta yaşayan tek kızı  Fatıma Annemiz  ve evlendirdiği genç  amcasının oğlu Hz. Ali dir. Peygamber efendimiz bunları evlendirirken Bugünün en fakir ailesinin bile yaptığı en cüzi harcamaların altında  olduğunu anlarız. Şuan evliliklerde karşılıklı bir birimizi külfete koyacak bir takım davranışlarda kaçınmak lazım. Aileleri, gençleri borçlara sokarak  evlilik merasimleri icra etmek ilerde onulmaz yaralara sebebiyet vermekte  ve o gençlerin mutluluğunu  sarsmakta. Hatta kısa bir süre sonra  evliliklerinin sonlandırılması şeklinde sonuçlanabilir.  Bunun yerine evlenen gençlerimize İslam ahlakını, dinin emrettiği usulleri öğretmek, onları evliliğe hazırlamak.

Evlilik esnasında onların ihtiyacı olan zaruri eşyaları  mutlaka temin edelim  ama herkisin sosyal durumuna göre  bunları temin etmesine yardımcı olalım. Varlıklı kardeşlerimizin  fakir kardeşlerimize bu konuda yardımcı olması  güzeldir. Fakat lükse ve israfa kaçmak iyi değildir” diye konuştu. 

Bu haber 163 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...