Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Türk Sağlık Sen Sağlık Çalışanlarının Taleplerini Dile Getirdi

Türk Sağlık-Sen Erzincan Şube Başkanı Gökhan Şahin yapmış olduğu basın açıklaması ile Ülkemizde ve İlimizde PANDEMİ salgını ile ilgili ciddi bir süreç ve sınav verilmektedir. Öncelikle bu musibetin bir an önce bitmesini temenni etmekteyim” dedi.

04 Aralık 2020 08:56

Şahin Açıklamasın da; “Bu PANDEMİ sürecinin asıl kahramanları gecesini gündüzüne katarak mücadele eden mesleki tanımına bakılmaksızın verilen her görevi yapan ailelerinden çocuklarından uzak kalan fedakâr ve cefakâr ayırt etmeksizin tüm sağlık çalışanlarıdır.

Ancak bu kadar fedakârlıklar yapılırken sağlık çalışanlarının beklentileri maalesef göz ardı edilmekte sadece kuru teşekkürlerle süreç geçiştirilmektedir. Bu durumda tüm sağlık çalışanlarının moral ve Motivasyonunu bozmaktadır.

 

Sağlık çalışanlarının beklentisi öncelikle geçici içi dolu olmayan tüm çalışanları kapsamayan ek ödeme değil maaşlara ilave yüzdelik bir zam yapılmasıdır, tüm kurumlarda olduğu gibi esnek mesainin sağlık kurumlarında da uygulanması. Covid-19’un Mesleki hastalık tanısının yasalaşması. 3600 ek göstergenin sadece belli bir meslek gruplarına değil tüm çalışanlara verilmesi için, gerekli kanuni düzenlemelerin hayata geçirilmesi.

 

Tüm sözleşmeli çalışanların (Süresiz sözleşmeli, 45/A, Kamu Dışı Aile Sağlığı çalışanı, vekil Ebe Hemşire vs.) mağduriyetlerinin giderilmesi için sözleşmeli çalıştırılmaya son verilerek kadro verilmesi. Döner sermaye yönetmeliğinin revize edilerek tüm çalışanları içine alan adil ve kapsayıcı bir yönetmeliğin biran önce hayata geçmesi. Gelir vergisi dilimlerinin yüzde 15’e sabitlenerek, gelir kaybının önüne geçilmesi, Sağlık kurumlarımızda yönetici atamalarında ehliyet ve liyakate önem gösterilmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanması.

 

PANDEMİ sürecinde yorgun düşen sağlık çalışanlarına takviye amaçlı yeni atamaların yeterli seviyede yapılması. Unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavında başarılı olanların mülakata tabi tutulmadan sıralamaya alınması. Hizmetli kadrosun da çalışıp, şartları tutanlara sınavsız memurluk kadrosu verilmesi.

 

PANDEMİ sürecinde kurum içinde yapılacak kadro dışı görevlendirmelerde çalışanların fikrinin ve rızasının alınması, Aile Hekimliği sisteminde çalışanların performanstan kaynaklı ceza puanları sonucunda ücret kesintilerinin kaldırılması.

 

Görüldüğü gibi sağlık çalışanlarının sorunları birikmiş, ancak bugüne kadar birçoğu hep geçiştirilmiştir.  Artık çalışanların sabrı kalmamış yorgun ve bitkin düşmüşlerdir.  Sağlık çalışanlarına gerçekten bir iyilik yapmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz beklentilerin özellikle bu PANDEMİ sürecinde hayata geçmesini beklemekteyiz. Konuyla ilgili olarak ta tüm yetkililerden gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılarak bu taleplerin hayata geçmesi tüm sağlık çalışanlarını memnun edecektir” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 412 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...