Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

YAZARLAR

Yatırımlar 31.12.2021 Tarihine Kadar Değerlendirmeye Alınacak

Resmi Gazetede 3063 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi hakkında kararda değişiklik yapılmasına dair karar yer aldı.

16 Ekim 2020 09:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi gazetede yayımlanan karar şöyle, “Karar kapsamında 31.12.2020 tarihine kadar değerlendirmeye alınacak teşvik müracaatları 31.12.2021 tarihine kadar değerlendirmeye alınacak. Karar kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu:15-37) için farklı bölgeler için farklı tutarlarda belirlenen asgari sabit yatırım şartı bölge ve tutar farklı gözetmeden 2 milyon TL olarak belirlendi. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Sübvansiyonlu Kredi Desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kar payı desteği sağlanması kaydıyla karar kapsamında ki destek unsurlarından yararlanabilecek. Söz konusu destekler karar kapsamında düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgeleri içinde uygulanacak"

 

Kararla ayrıca, imalat sanayi yatırımlarının desteklenmesi için çeşitli iller bazında öngörülen yatırım limitleri kaldırılarak, bu kapsamda desteklemeye dâhil olabilecek yatırımlar için asgari yatırım tutarı limiti 2 milyon TL olarak belirlendi. Kararın 9. maddesiyle düzenlenen ve karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlananların diğer kamu kurum ve kuruluşların desteklerinden yararlanmayacağına yönelik hükümde değişiklik yapıldı.

 

Buna göre, bu çerçevede destek unsurlarından yararlanan ancak bununla birlikte diğer kamu kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımların kararın faiz desteği dışındaki unsurlarından yararlandırılabileceğine yönelik düzenlemedeki "faiz desteği" ibaresi madde metninden çıkarıldı.

 

Bu düzenlemeyle, bahsedilen kapsamdaki yatırımların karardaki destek unsurlarının tamamından yararlanmasının önü açıldı. Bu imkân, karar kapsamında düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgelerine de uygulanacak.

 

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman yaptığı açıklamada, Erzincan’ın 6. Bölge teşviklerinden yararlanmasını sağlayan +1 uygulamasının, 31 Aralık 2021 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile uzatıldığını belirterek, Erzincan 6. Bölge teşviklerinden yaralanmaya devam ediyor” dedi.

 

Yatırımcıları Erzincan Organize Sanayi Bölgesine davet eden Milletvekili Karaman, “Teşvik belgelerini alanlar 10 yıl süreli tüm teşvik haklarından yararlanıyorlar. Aynı şekilde 31 Aralık 2021 tarihine kadar teşvik belgelerini alanlarda aynı haklardan istifade etmeye devam edecekler. Türkiye’nin doğusundan Dünyaya açılan penceresi olan Erzincan OSB yatırımcılarını bekliyor” dedi.

 

 CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMI KAPSAMINDAKİ İLLER

 

Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van

 

6’INCI BÖLGEDE YATIRIMLAR;

 

KATMA DEĞER VERGİSİ İSTİSNASI: 

 

Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmeyeceği;

 

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ: 

 

Teşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisi ödenmeyeceği;

 

VERGİ İNDİRİMİ: 

 

Gelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar, indirimli olarak uygulanacağı;

 

SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİ DESTEĞİ: 

 

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı Bakanlıkça karşılanacağı;

 

GELİR VERGİSİ STOPAJI DESTEĞİ: 

 

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için belirlenen gelir vergisi stopajının terkin edilmesi,

 

SİGORTA PRİMİ (İŞÇİ HİSSESİ) DESTEĞİ: 

 

Teşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanması;

 

YATIRIM YERİ TAHSİSİ: 

 

Teşvik Belgesi düzenlenmiş yatırımlar için Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilmesi;

 

KATMA DEĞER VERGİSİ İADESİ: 

 

Sabit yatırım tutarı 500 milyon Türk Lirasının üzerindeki Stratejik Yatırımlar kapsamında gerçekleştirilen bina-inşaat harcamaları için tahsil edilen KDV’nin iade edilmesi; Desteklerinden aynı oran, miktar, süre ve şartlarda yararlanacaktır.

 

Bu karar ile teşvik uygulaması kapsamında daha önceki teşvik uygulamasında Erzincan merkezde yapılan yatırımlar 4. Bölge, yatırımın organize sanayi bölgesinde OSB de yapılan tüm yatırımlar 6’ıncı bölge teşvik unsurlarının tamamından yararlanabiliyor.

Bu haber 148 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...