YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Su Tüketimini Artırmalıyız

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, son günlerde ülkemizde ve özellikle ilimizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla açıklama yaparak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

11 Temmuz 2020 14:28

Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Hirik yaptığı açıklamasında: “ Son günlerde ülkemizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. “Bu nedenle günün en sıcak saatleri olan saat öğleye karşı on ile ikindi vakti saat dört civarı saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerekmektedir. Özellikle çocukların, yaşlıların ve kronik hastalığı olanların risk grubu içerisinde olduğunu söyleyen Hirik; “ Bu saatler arasında spor ve yorucu işler yapılmamalı ve en az günlük 2 ya da 2,5 litre sıvı tüketilmelidir. Çok sıcak havalarda ve rutubetin arttığı durumlarda yükselen vücut ısısı, hücrelerde özellikle de beyin hücrelerinde tahribat yapar. Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin, beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonu bozulur ve ciddi sağlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle insan beden ve ruh sağlığını korumak için, güneşten, sıcaktan özellikle de nemli sıcak havadan korunmalıdır” diye konuştu.

Sıcak havanın sebep olabileceği rahatsızlıklar hakkında da açıklamada bulunan Doç. Dr. Hirik; “Güneş veya sıcak çarpması; aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak vücut ısısının düşürülememesi ile karakterize bir tablodur. Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41°C üstüne çıkabilir. Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda iyileşme şansı oldukça yüksektir. Güneş veya sıcak çarpmasında kişinin ateşi 39,4°C üzerindedir, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır. İlk yardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalı, bilinci kapalıysa kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Gerekli durumlar da hava yolu açılmalı ve suni solunum yapılmalıdır. Sıcak bitkinliği; uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma ve yeterli miktarda sıvı almamaya bağlı su ve mineral kaybıyla meydana gelir. Daha sıklıkla yaşlılarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve güneş altında çalışanlarda görülür. Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi belirtileriyle kendini gösterir. Deri soğuk ve nemlidir, nabız hızlı ve zayıftır, solunum hızlı ve yüzeysel, şuur açıktır. Güneş çarpmasının daha hafif şekli olup hayati tehlike yoktur. İlk yardım; uygun ve zamanında yapılırsa genel durum hızla düzelir. Serin bir yerde istirahat alınan kişinin giysileri gevşetilip sırt üstü yatırılarak bacakları yükseltilir, ıslak havlu veya bezle serinletilmeye çalışılır, bol miktarda sıvı verilir. Kişinin genel durumu düzelmezse mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” dedi.

Sıcak kramplarında, aşırı aktivite sonucunda terlemeye bağlı olarak vücutta hızlı bir su ve mineral kaybının meydana geldiğini söyleyen Doç. Dr. Erkan Hirik, “Düşük mineral seviyeleri kaslarda sıcak kramplarına neden olabilir. Sıcak krampları aynı zamanda sıcak bitkinliğinin belirtilerinden birisidir. Genellikle karın, bacak ve kol kaslarının aktivite sırasında ağrılı spazmlarıyla meydana gelir. Sıcak krampları için tıbbi tedaviye gerek yoktur, kişinin yaptığı aktivite durdurulmalı sakin ve serin bir yerde oturtulmalıdır, meyve suyu veya mineralli içecekler içirilmelidir. Kramp meydana geldikten sonra en az birkaç saat fiziksel aktivitede bulunulmamalı, bir saat içerisinde geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güneş ışınlarının sağlık üzerine oldukça önemli olumlu etkileri olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hirik, “Uzun süre maruz kalındığında olumsuz etkiler de ortaya çıkabilir. Ciltte erken yaşlanma, gözde katarakt gelişimi, deri kanseri ve güneş lekelerinin ortaya çıkması bu olumsuz etkilerindendir” dedi.

Bu haber 1819 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...