YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Türkistanlı Gözüyle Doğu Türkistan Konulu Konferans Düzenlendi

Erzincan İnsani Yardım Derneği (İHH) Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği Başkanı AbdüsselamTeklimakan’ın konuşmacı olarak katıldığı Türkistanlı Gözüyle Doğu Türkistan konulu konferans düzenledi.

16 Nisan 2019 08:57

Türkistanlı Gözüyle Doğu Türkistan Konulu Konferans Düzenlendi

 

Erzincan İnsani Yardım Derneği (İHH) Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği Başkanı AbdüsselamTeklimakan’ın konuşmacı olarak katıldığı Türkistanlı Gözüyle Doğu Türkistan konulu konferans düzenledi.

 

İHH Erzincan Temsilciliği tarafından düzenlenen Türkistanlı Gözüyle Doğu Türkistan konulu konferansın konuşmacı olarak katılan Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği Başkanı AbdüsselamTeklimakan, Doğu Türkistan halkının sistematik bir yok edilişle karşı karşıya kaldığını, Çin'in hiç bir insani ve inanç değeri tanımaksızın baskı ve zulümle Doğu Türkistan halkına işkence uyguladığını anlattı.

 

Erzincan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) tarafından, Erzincan Müftülük Konferans salonunda yapılan toplantıya Dernek başkanı Osman Çalık, Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği Başkanı AbdüsselamTeklimakan, STK temsilcileri ve ok sayıda İHH gönüllüsü katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Osman Çalık, Erzincan İHH ’nın 2015 yılında kurulduğunu ifade ederek, o günden bu güne kadar Suriye Savaş Bölgesine 49 Tır İnsani yardım malzemesi gönderdiklerini, Afrika’da 3 adet su kuyusu açtıklarını, Erzincan’da 43 yetim çocuğu gönüllü sponsor olduklarını ve 4200 aileye gıda elbise ve çeşitli yardımlarda bulunduklarını söyledi. Çalık ayrı 2019 yılında ilk projelerinin Doğu Türkistan olduğunu sözlerine ekleyerek Doğu Türkistan’a yardım için Kermes ve benzeri çalışmaları yapacaklarını söyledi.

 

Daha sonra kürsüye gelen Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Derneği Başkanı AbdüsselamTeklimakan, ‘‘Doğu Türkistan'da yaşanan zulmü Türkiye'ye ve dünyaya duyurmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Çin'in inançlar, kişisel özgürlükler, aile ve insan kavramlarıyla çelişen, vicdanları kanatan uygulamaları, Doğu Türkistan halkı üzerinde uyguladığını aktardığı konuşmasında şunları dile getirdi; "2016'dan sonra Doğu Türkistan genelinde camiye giriş için kominist partiden giriş kartı almak zorundasınız.. Mihrapta Çin bayrağı var, Allah'a mı secde ediyoruz, Çin bayrağına mı secde ediyoruz orası bir muamma dedi.

 

Tekliman, Kardeş Projesi adıyla zorunlu olarak uygulamaya koydukları işkencede, her Doğu Türkistanlı bir ailenin evine, 15 gün kalmak şartıyla polis ya da asker olan sivil insanlar gönderiyorlar. Her aile bunlarla kalmak zorunda bırakılıyor. Edep ve ahlaktan, hayadan uzak insanlar, ailelerimiz içerisinde tüm ahlaksızlıklara tevessül ediyor. İtiraz eden terörist olarak ilan edilip yargılanıyor, toplama kampına ya da hapishaneye gönderiliyor. Resmi kaynaklar 1,5 milyon civarında insanımızın toplama kaynaklarında olduğunu gösteriyor. Sistematik olarak toplama kaplarında beyin yıkamaya tabi tutulan halkımız, ateizme zorlanıyorlar ve her türlü bedensel işkencelere maruz kalıyorlar. Çocuk hapishanesi var, Doğu Türkistan'ın her şehrinde yetimhane ismi verilen yerlerde aileleri toplama kampında olan çocuklar toplanıp ateizm ve Çin kültürü öğreniyorlar. Kendi inancını öğrenmesi tamamen yasak.. Toplu bir asimilasyon için her türlü çalışma yapılıyor. Hiç bir ahlak ve değer tanımaksızın, sistematik olarak bir toplumu yok edip benliğini çökertmek üzere politikaları var.

 

Tekiman son olarak Türkiye Doğu Türkistan tarafından en çok sevilen ve umut bağlanan ülkedir." Dedi.

Bu haber 95 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...