YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

TÜGVA, Ezan Müslümanların Kırmızı Çizgisidir

Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) Erzincan İl temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşünde ezana yapılan saygısızlık ve Yeni Zelanda’daki Al Noor ve Linwood camilerine Cuma namazı esnasında silahlı saldırısı ile ilgili olarak açıklama yaptı.

16 Mart 2019 09:03

TÜGVA, Ezan Müslümanların Kırmızı Çizgisidir

 

Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) Erzincan İl temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşünde ezana yapılan saygısızlık ve Yeni Zelanda’daki Al Noor ve Linwood camilerine Cuma namazı esnasında silahlı saldırısı ile ilgili olarak açıklama yaptı.

 

Erzincan TUGVA il temsilciliği tarafından Cuma Namazı çıkışında İl temsilcisi Fatih Yeşilbaş tarafından ezana yapılan saygısızlık üzerine yaptığı açıklamaya Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, STK temsilcileri ve cami cemaati katıldı.

Erzincan TUGVA il temsilcisi Fatih Yeşilbaş açıklamasında; “Rahmetin sağanak olup üzerimize yağdığı bu bereketli günlerde Cenab-ı Hak'tan niyazımız, bizi burada olduğu gibi mahşerde, Peygamberimiz Efendimiz ‘in Sancak-ı Şerif'i altında da toplamasıdır. Ezan, göğün ve yerin yegâne hükümranı olan Allah'ın, bu hükümranlığının yeryüzünde ve gökyüzünde günde beş defa ilân edilmesinin adıdır. Ezan, yani bu ilâhî ilân, muhatabı olan insana, her türlü günlük meşgalesinin en yoğun olduğu anlarda okunarak, bu meşgalelerin yeryüzünün ve gökyüzünün Rabbi olan Allah'a ve onun dinine ne kadar uyduğunu tefekküre zorlayan bir çağrıdır.

Yine ezan, gayb âlemini de saf saf hakkın huzurunda toplayan; evrene meşruiyet meşk eden; yıldızlara, tohumlara, taşlara, çimenlere, börtü böceğe, sözgelimi mahlûkata; iplerini elinde bulunduran Allah tarafından, ihtiyaç duydukları ilâhî mesajın günde beş defa ulaştırılmasının ta kendisidir. Ezan, inananlara, kula kulluk etmeye yeltenmeyi aklının ucundan dahî geçirmeden evvel devreye girerek, haklı oldukları takdirde onlara tüm dünyayı karşılarına alacak gücü bahşeden çağrıdır.

Ezan, Mekke'nin, Horasan'ın, Semerkand'ın, Buhara'nın, Bağdat'ın, Irak'ın, Mısır'ın, Suriye'nin, Kosova'nın, Bosna'nın, Endülüs'ün, Gırnata'nın, İstanbul'un ve Kırım'ın fetih müjdecisidir, Ezan, dünyanın her yerinden mazlumların tek silahı, tutsak İhvân'ın özgürlük türküsü; ezan, bu dünyanın çakılı manevî çivisi ve tüm Müslümanların kırmızıçizgisidir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşünde ezana yapılan saygısızlık, bu duygu ve düşüncelerimiz göz önünde bulundurulduğunda açık bir şekilde görüleceği üzere, asla ve kat'â kabul edilebilir değildir. Bu toprakların mayası olan ezânımıza yapılan saygısızlığın anlaşılır bir tarafı yoktur. Aynı şekilde; en ufak zerresinde bir acı olduğunda tâ içten hissettiğimiz Mescid-i Aksa'mızda bir vakit ezanın okunmadığını, nefesimizin kesilmesiyle öğrenmiş olduk. Ardından, bebek katili Netanyahu'nun Cumhurbaşkanımıza "Diktatör" ifadesi ile aşağılık bir şekilde yüklenmesi, öfkemizi körükledi.

Eli kanlı İsrail Terör Devleti'nin bu pervasız tutumunun diplomatik ve sosyal açılardan karşılığı elbet olacaktır. Bu adımların kararlılıkla atılması hususunda devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz. Gözbebeğimiz Mescid-i Aksa'mızın durumunu da yakından takip ediyor, atılan her bir taşın evvelinde ve sonrasında o ruhu iliklerimize dek hissediyoruz.

Bu sabah aldığımız bir haberle daha sarsıldık. Yeni Zelanda’daki Al Noor ve Linwood camilerine Cuma namazı esnasında silahlı saldırı düzenlendiğini ve bu saldırıda çok sayıda şehidimiz ve yaralımız olduğunu öğrendik.

 

104 yıl önce İngiliz Emperyalizmi ne uğruna savaştığını bilmeyen Yeni Zelandalıları hiç tanımadıkları Müslümanları öldürsünler diye Çanakkale’ye yığdı. Bugün de Kültür Emperyalizmi İslamofobi virüsüyle bütün dünyayı yanlış tanıdıkları İslam’a ve Müslümanlara karşı kışkırtıyor. Biz de Yeni Zelanda’daki hain saldırıyı lanetliyor, İslamofobi’yi mağlup edeceğimizi ilan ediyor, şehitlerimize Allah Teâla’dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumanızın mübarek olmasını diliyor, Allah Teâla’dan birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza etmesini niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşma esnasında katılımcılar tarafından sık, sık ezana yapılan saygısızlık ve Yeni Zelanda’daki Al Noor ve Linwood camilerine Cuma namazı esnasında silahlı saldırıyı lanetleyen sloganlar atılırken Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin tarafından yapılan Dua ile program sona erdi.

 

Bu haber 316 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...