YAZARLAR

Anketimiz Katılın

Web Sitemizin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
05 Temmuz 2018
   |    Sonuç Göster

Asfalt Çalışmalarında Sona Gelindi

Ana caddelerdeki asfaltlama işlemlerini sürdüren Erzincan Belediyesi asfaltlama işlemlerinde sona gelirken çalışmaları yerinde inceleyen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Kısa sürede tamamlama aşamasına geldiğimiz çalışmalar Şehrimize Hayırlı olsun dedi.

08 Kasım 2018 09:59

Asfalt Çalışmalarında Sona Gelindi

 

Ana caddelerdeki asfaltlama işlemlerini sürdüren Erzincan Belediyesi asfaltlama işlemlerinde sona gelirken çalışmaları yerinde inceleyen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Kısa sürede tamamlama aşamasına geldiğimiz çalışmalar Şehrimize Hayırlı olsun dedi.

 

Yaklaşık 2 ay önce startı verilen ana caddelerdeki asfalt çalışmalarında sona gelindi. Talip Kaban Bulvarı, 13 Şubat Caddesi, Ordu Caddesi ve Halit Paşa Caddesi’nde asfalt çalışmalarını bitiren Erzincan Belediyesi şimdi ise Fevzi Paşa Caddesi’nde hummalı bir çalışma başlattı. Erzincan Belediyesi Asfalt çalışmalarını Fevzi Paşa Caddesinden sonra Ordu Caddesine 2. kat asfalt atarak kısa bir süre içinde bitirmeyi planlıyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Erzincan Belediye başkanı Cemalettin Başsoy çalışmalarla ilgili açıklamasında “Yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şehrimiz yeni bir imaj kazandı. Ana caddelerin asfaltını bu zamana bırakmamızın sebebi alt yapının bitmemiş olmasıydı. 10 yılda %30’u bitmiş olan Can suyu projesinin geri kalanını 4 yılda tamamladık bize engel olan bu projeydi. Bu projenin bitmesiyle önümüzde hiçbir engel kalmadı ve asfalt çalışmalarımızı başlattık ve gördüğünüz gibi kısa bir süre içerisinde son aşamasına geldik. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

 

 

 

 

 

Binaların Enerji Kimlik Belgeleri 2020’ye ertelendi

 

Erzincan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında yaptığı açıklama da Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) aranması şartı 01.01.2020 tarihine ertelenmiştir dedi.

 

Bilindiği üzere 2 Mayıs 2007 tarihli ve 26510 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamındaki tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunlu olmakla birlikte, yeteri kadar firmanın yetkilendirilmesi ve eğitimlerin tamamlanması sürecinde vatandaşların bina alım-satım işlerinde mağduriyet yaşamamaları amacıyla, alım-satım ve kiraya verme işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) aranması şartı 02.05.2017 tarihinden 01.01.2020 tarihine ertelenmiştir.. Enerji Verimliliği Kanununa dayanılarak hazırlanan 05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” nin bazı maddelerinde, 28.04.2017 tarihli ve 30051 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile değişiklik yapılmıştır denildi.

Söz konusu Yönetmeliğin "Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar" başlıklı 26/A maddesinin üçüncü fıkrasında yapılan değişiklik ile gerçek veya tüzel hukuk kişilerinin mevcut binalara enerji kimlik belgesi vermek üzere yetkilendirilebilmesi için aşağıda belirtilen şartları sağlamaları gerekmektedir. Başvuru yapacak olan gerçek veya tüzel hukuk kişileri, bu şartları sağladıklarının İl Müdürlüğümüzce tespit edilmesi üzerine Bakanlığımızca enerji kimlik belgesi vermeye yetkilendirilir:

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı ilgili meslek odası tarafından adına düzenlenmiş serbest müşavirlik ve mühendislik hizmetleri belgesine sahip olmak.Enerji kimlik belgesi düzenleme eğitimini başarıyla tamamlayan personel bulundurmak.Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik uyarınca düzenlenmiş Etüt-Proje Sertifikasına sahip personel bulundurmak.Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş ulusal veya uluslararası laboratuvarlar tarafından kalibre edilmiş ve etiketlenmiş ısı ve sıcaklık görüntüleme cihazına sahip olmak.

Bu kapsamda mevcut binalar için enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi almak üzere Müdürlüğümüze başvuruda bulunacak gerçek veya tüzel hukuk kişilerinin yetkilendirilmesi, İl Müdürlüğümüzce düzenlenen "Tüm Bina Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Düzenleme Teklif Formuna göre Bakanlığımızca (Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce) yapılacaktır.Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi düzenleme yetkisi almak üzere İl Müdürlüğümüze müracaat edecek gerçek veya tüzel hukuk kişilerinin yetkilendirilmesi için firmaların yukarıda sözü edilen yönetmelikte belirtilen şartları

Sağlayıp-sağlamadığının tarafımızca tespiti yapıldıktan sonra “Tüm Bina Enerji Kimlik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi” verilmek üzere başvuruları Bakanlığımıza (Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü) bildirilecektir” denildi.

 

Bu haber 219 kez okunmuştur.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz Maksimum 1000 karakter
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Yorumlar

0

Onay Bekleyenler

0
  Yükleniyor...